Varis Hangi Bölgede Görülür ve Belirtileri Nelerdir?

Varis Hangi Bölgede Görülür ve Belirtileri Nelerdir?


Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmekte olan varis rahatsızlığı toplardamarların kirli kanı üste doğru(kalbe kanı taşıyan damarlar) taşıyan damarlardır. Büyük varisler, orta boy varisler ve kılcal varisler olmak üzere üç tip varis tipi bulunmaktadır. Oluşumları içerisinde büyük veya orta yüzey venler olarak adlandırılan kirli kan damarlarının uzaması ve kıvrılması sonucu meydana gelebilirken, ayrıca bu damarların kan ile dolup genişleme takribiyle de ortaya çıkmaktadır. Variköz adı verilen venler genel olarak bacaklarda başta olmak  üzere vücudun bir çok kısmında varisin çıkmasına sebep olmaktadır. Variköz venlerin makat ve civarında çıkması sonucuna ise hemoroid yani basurun meydana gelmesine yardımcı rol üstlenmektedir. Bir diğer vücut bölgesi olan haya kısımlarında meydana gelen varislere ise varikosel adı verilmiştir. Özogafus(yemek borusu) veya mesane adı verilen venleri üzerine de varisler oluşmaktadır.

varis-belirtileri Varis Hangi Bölgede Görülür ve Belirtileri Nelerdir?

Varis’in Belirtileri Nelerdir?

            Varisin oluşumu gözle görülebildiği gibi belirtilerini ise gerek acı gerek çıplak gözle de göreceli bir şekilde kavrayabiliriz. Deri yüzeyindeki damarların eğri bir şekilde oluşum göstermesiyle şişme belirtileri meydana gelebildiği gibi aynı zaman’da derinin renk değiştirmesi de en etkin belirtileri arasında yer almaktadır. Bacaklarda görülen şişmeler genelde akşam saatlerinde meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra diğer belirtileri ise özellikle de yaz aylarında sıcağa karşı uzun süre ayakta kalmak, aybaşı dönemlerinde, bacaklarda ağrı, yorgunluk, karıncalanma ve banyodan hemen sonra oluşmaktadır.

?

En sık sebep her hastalıkta olduğu gibi genetiktir. Bunda genetik olarak damar duvarında güçsüzlükle sonuçlanan eser element eksikliği, romatolojik hastalıklar vb. önemlidir. Anne, baba ve diğer birinci derece akrabalarında varisi olan bir kişi eğer uzun süre ayakta kalınan veya devamlı sabit olarak oturulan bir iş yapıyorsa, sigara içiyorsa, kilo alıyorsa, aşırı sıcağa maruz kalıyorsa, kadınlarda hamilelik ve doğum geçirmişse bilmelidir ki varis hastalığı kaçınılmazdır. Son zamanlarda modern hayatın bir diyeti olarak, yoğun ve uzun çalışma koşulları ve hareketsiz günlük yaşantı sonucu yürüyüşün yerini alan kısa mesafelere bile otomobil ve taşıma araçları ile ulaşan insanlarda, genetik yatkınlık olmasa bile, varis daha sık görülen bir hastalık halini almıştır.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM