Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri Nelerdir?


Bu konumuzda sizlere birçok kişinin başına gelen bir vaka olan nelerdir üzerine önemli bilgiler sunacağız. genellikle insanlar tarafından kötü görünüm sunan kozmetik bir hastalık olarak görülmektedir. Bu durum yanlış olabileceği gibi, ciddi sorunları da doğurabilen bir faktör olmaktadır. Varis belirtileri doğrultusunda oluşan gece krampları, bacaklarda ağrı, bacaklarda yanma, ayakta şişlik ve daha birçok bacak ve ayak ağrısı varis hastalığı üzerine kurulu olmaktadır. Varis damarlarda yer alan kanda seyrek olarak pıhtılar oluşturabilmektedir. Bu durum kişide bulunan ayak yarası oluşumunu meydana getiren önemli bir süreç olmaktadır. Hastalık üzerine konumlandırdığımız varis vakası hastada ilk sene evrelerinde kendini hiç belli ettirmeden ağrısız bir şekilde ilerleyebilmektedir. Erkeklere nazaran bayanlarda varissel durumlarda ayak ağrıları daha fazla olmaktadır. Bu vakada meydana gelen en büyük sorun ise hem görüntü olarak hem de fiziksel ağrılar olarak insan yaşamını bozan bir rahatsızlık olmasıdır.

varis-hastalığı Varis Belirtileri Nelerdir?

VARİS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bacaklarda Ağrı: Bilinen en önemli varis belirtileri arasında yer almaktadır. Genel olarak kişide dizlerinin aşağısına kadar etkileyen bir ağrı oluşmaktadır. Eğer ayaktaki ağrı tek bir eksende toplanıyor ise vakanın varis olma durumu oldukça düşük olmaktadır. Bu durum genel olarak bacağın çalışmasını sağlayan egzersiz, varis çorabı ve ayağı yükseltmekle geçen basit bir durumdur.

Ayakta Şişlik: Bu durum özelliklede ayak bileği bölgesinde ortaya çıkan belirtidir. Variste dizin üstünde şişliğe rastlanamaz, genel olarak diz altı olmak üzere daha çok ayak bile kısmında görülmektedir.

Yorgunluk: Varis vakasına maruz kalan kişiler diğer insanlara göre ayakta durma durumunu daha çabuk sonlandırabilmektedir. Bu kişiler diğer insanlara göre daha çabuk yorgunluk hissine düşmektedir.

Bacaklarda Kramp, Uyuşma ve Kaşıntı: Varis belirtileri içerisinde yer alan kramp genel olarak gece uyumaya seanslarına denk gelmektedir. Kaşıntılar sadece varis bölgelerinde bulunmakta olup, ayak parmaklarında da uyuşma görülebilmektedir.

Bacaklarda Sıcaklık/Yanma Hissi: Diz altında belirgin bir hal alan yanma veya sıcaklık hissi varis belirtileri nelerdir sorusuna listede yer almakta olan bir maddedir. Bunun başlıca nedeni ise yaz aylarında toplardamarların daha belirgin bir hal aldıklarından ötürü yanma veya sıcaklık gibi hislerin daha fazla olmasına dayalı olmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM