Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?


Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Tüp bebek tedavisi için belirli tedavi koşulları olmalıdır. Hastalar bu koşullara uyumu kontrol etmelidirler. Hastalara uygulanacak en uygun tedavinin belirlenmesinde hastaların tedavi edilip edilemeyeceğinin kontrolü çok önemlidir. Çoğu durumda, in vitro fertilizasyon tedavisi geri alınamaz ve basit bir tedavi uygulanabilir.

Peki Kimlere Uygulanamaz?
  • Hiç spermi bulunmayan ve yumurtalıklardan sağlanan parçada sperm olmayan erkeklerde,
  • Yumurtlama fonksiyonu işlevini yitirmiş,
  • Menopoza girmiş,
  • Cerrahi işlemler sonucu rahmi alınmış kadınlarda tüp bebek tedavisi ne yazık ki mümkün olmaz.

IVF tedavisinin uygulanması için belirli koşullar gereklidir. Annenin yaşı genç, ilerlemiş veya hormon değerleri kötü ise IVF ile gebelik olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle başvurmamak daha uygun olur. Bu adaylara hormonlar ve yaş sınırlaması getirilemez. Bununla birlikte uzman doktor tedavi uygulamak isteyip istemediğine karar verecektir.

Menstrüasyon sırasında hiçbir sperm üretimine sahip olmayan erkeklerde yumurta üretimini kaybetmiş kadınlarda, menopoz dönemine girmiş veya rahim altına girmesi gereken kadınlarda in vitro fertilizasyon yapmak maalesef mümkün değildir. IVF tedavisi için çeşitli koşullar vardır. Annenin yaşı küçük olmasına rağmen, hormon seviyeleri bozulmuş olursa in vitro fertilizasyona yakalanma şansı çok düşüktür. Bu nedenle bu insanlar için IVF tedavisi uygulamak uygun değildir. Bu adaylara hiçbir yaş ve hormon kısıtlaması yapılamaz. Bununla birlikte IVF tedavisinin uygulanıp gerçekleştirilemeyeceğine karar verilebilir.

Yumurtalıklarında Sorun Olan Kişiler

Bir cerrahi operasyon sonucunda sol veya sağa tek bir yumurtalık alan bir hasta, hormon rezervleri iyi olursa in vitro fertilizasyon yapılması mümkündür. Tek yumurta içeren bayanlarda gebelik normal şekilde yapılabilir.

Her iki yumurtalık da ameliyatla alınması gereken bir hastada in vitro fertilizasyon tedavisi uygulamak mümkün değildir. Böyle bir durumda olan bayanlar yumurta alamadığı için hormon değerleri gerekmez.

In vitro fertilizasyon rahme uygulanmaz. IVF tedavisinde olduğu gibi tedavinin uygulanması mümkün değildir çünkü normal gebeliklerde olduğu gibi bebek anne karnında gelişmeye devam edecektir. In vitro fertilizasyon tedavisi günümüz teknolojisindeki ilerlemeyle birlikte en üst düzeyde başarı olarak ifade edilmektedir. Bu sayede neredeyse isteyen herkes çocuk sahibi olabilmekte.

 

YAZAR HAKKINDA

Ece Vural Ece Vural Op. Dr. Ece Vural Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Sağlıklı Yaşam Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM