Tüp Bebek Tedavi Süreci ve Psikolojisi

Tüp Bebek Tedavi Süreci ve Psikolojisi


Tedavi Süreci ve Psikolojisi

Bebek sahibi olmaya karar verdiniz, ancak bu süreçte yolunda gitmeyen bazı gelişmeler mi yaşandı? Doğal yollarla hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız ve yakın zamanda tüp bebek tedavisine başlayacaksanız, çeşitli ruh halleri içerisine girmeniz mümkün. süresince pek çok çift, umutsuzluğa kapılabilir ya da bebek sahibi olma konusunda başarısız olduklarını düşünebilirler. Bu süreçte çiftlerin psikolojilerini korumaları için uzmanlar tarafından birçok öneri yapılmaktadır. süresince, çiftlerin belirli davranışlardan kaçınmaları ve motivasyonları geliştirmek amacı belirli hareket ve davranışlar ile de birbirlerini desteklemeleri önerilmektedir. Biz de bu önerilerden bahsederek çiftlere süresinde destek olmayı amaçlıyoruz.

Tüp Bebek Tedavisinde Yapılması Gerekenler

Kişilerin bebek sahibi olmak için doğal ya da doğal olmayan yöntemler adı altında başlıca iki yol bulunmaktadır. Kadın doğal yöntemlerle hamile kalırken tıbbi herhangi bir yardım almaksızın gebelik oluşurken, kimi zaman çiftlerden herhangi birinde meydana gelen problemlerden dolayı, çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri zorlaşmaktadır. Tüp bebek tedavisi süreci çiftler için oldukça zor olmakla birlikte, bu dönemde çiftlerin belirli davranışları uygulamamaları önerilmektedir.

Karamsarlık: tedavi sürecinde hem anne hem de baba adayının mutlaka kaçınması gereken duyguların başında karamsarlık gelmektedir. Karamsar bir ruh halinin çiftler arasında hakim olması, yapılan araştırmalarla tüp bebek tedavisinin de olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır. Karamsarlık duygusunun hafifletilmesi için, bu tedavi ile ilgili başarı hikayeleri dinlenebilir ya da okunabilir. Bunu denemek istemeyen kişiler için önerebileceğimiz bir başka yöntem de çiftlerin birbirlerini telkin vari konuşmaları olacaktır. Hem anne hem de baba adayının birbirlerine olan yaklaşımı ve tedavi sürecinde birbirlerine seçtikleri cümleler, psikolojiyi doğrudan doğruya etkileyecek unsurlar arasında yer almaktadır.

Aşırı ümide kapılmama: Tüp bebek tedavisi sırasında çiftlerin yapmış oldukları hataların başında aşırı ümide kapılma ya da o ay içerisinde kesinlikle bir gebelik olma ihtimali duygusu bulunmaktadır. Bu duygu da en az karamsarlık kadar tehlikeli bir duygu olarak nitelendirilebilir. Çünkü herkesin bildiği üzere, artık günümüzde bu tedavi ile ebeveyn olmak mümkünken, bu süreç her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmayabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Doktor ve klinik seçimi, çiftlerin bebek sahibi olmaları yolunda dikkat etmeleri gereken başlıca unsurlar arasında bulunmaktadır. Zira alanında başarılı olmayan klinik ve hekimler, umutlarınızı çalabilir, bu da gebe kalma motivasyonunuzu büyük ölçüde etkileyebilir. Aynı zamanda bebek sahibi olmak isteyen çiftler için internette yer alan her bilgiye inanmamaları ve bu konuda bilinçli olmalarını öneriyoruz. Ne yazık ki süreç doğrultusunda pek çok kişi, edinmiş oldukları yanlış bilgiler dolayısı ile tıp için uygun olmayan hamleler yapmakta, kesinlikle sağlıklı olmayan yöntemleri denemeye teşebbüs etmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Tunahan Erol Esen Tunahan Erol Esen Op. Dr. Tunahan Erol Esen Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM