Tansiyonu Düşürmenin 5 Doğal Yolu

Tansiyonu Düşürmenin 5 Doğal Yolu


Son yıllarda yapılan çalışmalarda, özellikle ekonomik zorluk yaşayan ülkelerde yaşayanların, daha fazla tansiyon problemi yaşadıkları ortaya koyulmuştur. Aslında dünyanın her yerinde yüksek tansiyon ile mücadele eden milyonlarca insan var. Türkiye’de yaşayan yetişkinlerin %35’i yani her 3 yetişkinden biri tansiyon problemi yaşıyor. Yüksek tansiyon, arterlerdeki ve kan damarlarındaki basınç arttıkça ve arter duvarının bozulmasıyla kalp üzerinde fazladan stres yaratarak olur. Uzun süreli yüksek tansiyon; inme, kalp krizi ve diyabet riskini artırır. Çoğu yetişkin ciddi sorunlar ortaya çıkana kadar tansiyon problemleri olduğunu bile bilmiyor. Beraberinde dolaşımda problemleri, kalp kası ve dokusunda hasar, kalp krizi ve inme riskini de getiren yüksek tansiyonu düşürmek için şu 5 öneriyi dikkate alın!

1) Egzersiz Yapın

Yapılan çalışmalara göre, günlük 30 dakika egzersiz yapmak tansiyonu doğal yollarla düşürüyor. Daha çok hareket eden insanlar, eğer kullanıyorlarsa tansiyon ilaçlarını azaltırlar. Egzersiz seçiminde kesinlikle serbestsiniz; yüzme, yürüyüş, bisiklet dilediğiniz sporu seçebilirsiniz.

2) Muz Yiyin

Birçok insan, tuz tüketiminde aşırıya kaçmanın tansiyonu yükselttiğini biliyor ama muhtemelen potasyumun, tuzun bu etkisini azalttığını bilmiyorlar.

3) Tuzu Kesin

Yüksek tansiyon, Türk toplumunda en sık görülen hastalıklardan biridir. Tuz tüketimi, toplumumuzda oldukça fazla. Sodyum ihtiyacımızı, tükettiğimiz sebzelerden zaten alıyoruz. Ekstra tuz tüketimi, hiçbir fayda sağlamadığı gibi, birçok zararı da beraberinde getiriyor.

4) Sigarayı Bırakın

Tansiyon problemi olanların büyük bir bölümünün sigara içtiğini görüyoruz. Sigara tiryakileri, yüksek tansiyon risk grubunda yer alıyor. Sigarayı bırakmak, daha düşük bir kan basıncı için yardımcı olacaktır.

5) Kilo Verin

Obezite, tansiyon problemlerine neden olan faktörler arasında yer alıyor. Kilo fazlalığınız arttıkça, kan basıncı da aynı oranda yükselmektedir. Beslenmenize dikkat ederek ve egzersiz yaparak, hem kan basıncını düşürebilir hem de kilo verebilirsiniz.

6) Kafeini Azaltın

Kafeinin sağlığa faydaları olabilir ama aynı zamanda önerilenden fazla tüketimi, yüksek tansiyonun nedenleri arasında gösterilir. Eğer kan basıncınız yüksekse, günlük kahve tüketimini 2 fincanla sınırlandırmanızda yarar var.

7)Yoga Yapın

Vücudunuzu rahatlatacak bir egzersizin yanında, ruhunuza hitap eden bir egzersize de ihtiyacınız var. ile birlikte gelen yüksek tansiyon probleminden korunmak için, düzenli olarak yoga yapmaya ihtiyacınız var.

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM