Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?


Bu konumuzda sizlere belirtileri nelerdir üzerine bilgiler sunacağız. Safra kesesi armut şeklinde küçük bir yapıya sahip olmaktadır. Karın bölgesinde yer alan safra kesesi karnın hemen sağ üstünde yer alan kısımda bulunmaktadır. Aynı zaman’da pankreas, bağırsaklar ve karaciğere kanallarla bağlı olan vücudumuzun bir parçasıdır. Öğünlerin öğütülmesi sonucu üretilen sıvılar safra kesesinde depolanır ve yemek sırasında sıvı safra kanalları yoluyla bağırsaklara transfer edilmektedir. Elde edilen bu sıvı sayesinde kişinin yemeklerden aldıkları yağları sindirmek için devreye girer. Genel olarak 40 yaş ve üzeri kişilerde safra kesesi taşı meydana gelebilmektedir ve bu süreçte kişinin aldığı yağlar sindirilmediğinden çeşitli sorunlara meydana getirmektedir.

safra-kesesi-taşı Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sessiz bir türev olan safra kesesi taşı kendini hemen göstermeyen bir hastalıktır. Sinsi bir yapısı olan bu rahatsızlık neticesinde bu hastalığa maruz kalanların büyük bir çoğunluğunda belirtide görünmez. Buna hitaben safra kesesi taşı rahatsızlığına maruz kalan kişilerin %30’u bir takım belirtiler neticesinde belirlenebilmektedir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte şiddetlenme eğilimleri görülen ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Safra kesesi taşı belirtileri arasında bir diğer belirti öbeği ise karın bölgesinin sağ köşesinde ya da karnın hemen üst orta alanında yoğunlaşmaktadır.

Ağrının çoğalmasıyla birlikte sadece karın bölgelerinde değil, bel ve sırt bölgelerine kadar şiddetlendikçe artış gösteren bir rahatsızlık olmaktadır. Ağrıların süreci sürekli olup bazı kişilerde 15 dakikaya kadar sürerken, bazı kişilerde ise bu ağrılar 2-3 saate kadar durmayan ağrı süreçlerini yaşayabilmektedirler. Ağrılar 4-5 saati geçen bir sürece takılı kalıyor ise büyük bir ihtimal safra kesesi tahriş olmuş demektir. Birçok kişi bu ağrıları çekerken vücut hareketleri ile dindirmeyi düşünmektedir. Safra kesesi taşlarında ağrılar bu şekilde ne azalır, ne de artar. Şiddetlenen ağrıyla birlikte an ve an kusmalar olabilir ve buna ek olarak kişide aşırı terleme, yüksek ateş ve titremede oluşabilir. Safra kesesi taşından meydana gelen bu ağrıların doğrultusunda tüketilen gıdalardan sindirim için zorlaşan yağ sindirimi özelliklede bir takım yiyeceklerin yenmesinden sonra mide kısmında kişide aşırı şişkinlikler görülebilmektedir. Bu nedenle size en yakın bir hastaneye giderek doktor kontrolünden geçmeniz sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM