Psikolojik Rahatsızlıklar Hakkındaki Gerçekler

Psikolojik Rahatsızlıklar Hakkındaki Gerçekler


Kişinin dış etkenlerden dolayı etkilenmesi veya eskiden yaşadığı problemler sonucu psikolojisi bozulmaktadır. Psikolojinin bozulması sonucu kişiye göre davranışlar sergilenmektedir. Ruh hastalığının bozulması dünyadaki her kişiyi etkilemektedir. Dünya’da her dört kişinin birinde dönemsel olarak ruhsal hastalıklar yaşanmaktadır. Depresyonlar dünya genelinde ruhsal ve fiziksel olarak hastalıkların başında gelmektedir. Bipo ve şizofreni bozuklukları insanın normal yaşam sürmesini etkileyen en tehlikeli ve ciddi hastalıklardır. Çok sayıda kişi ruhsal hastalıklarını gizlemekte ve ihmal etmektedir.

Psikoloji Araştırmalarına Göre

Dünya sağlık örgütüne göre bu tip hastalık yaşayan kişiler toplumdan damga yememek için tedavilerden çekinmektedir. Bu hastalıkların çoğu tedavi edilmektedir. Ruhsal Hastalıklar Ulusal Birlik (NAMI) adlı kurum araştırmasında yetşkin kişilerin yüzde 60’ında özellikle 6 ile 15 yaş arasında kişilerin yüzde 50’sinin tedavi görmediğini açıkladı.

Ruhsal Hastalığı Anlamak

Uzmanlara göre ruhsal hastalıklarının ciddi bir problem olduğunu ve duygusal kontrol, düşünce bozukluklukları ve davranış bozuklukları gibi tanımlamaktadır. Bu durum sonucu kişi yapacağı faaliyetlerde etkilenir ve kişinin ilişkilerini etkilemektedir. Semptomların uzunluğu ve şiddeti hastanın koşullarına ve hastalığına göre değişmektedir. Hastalıkta yaş, cinsiyet, kültür, ırk, din, eğitim veya gelir seviyesi ne olursa olsun kişi etkilenmektedir. Hastalığın kişinin karakterinden veya zayıflığından dolayı yaşanmamaktadır. Bu hastalıklara yakalanan kişiler uygun bir tedavi yöntemi yaptığı taktirde verimli bir hayat sürdürebilmektedir.

Ruhsal Hastalığın Tedavisi

Uzmanlar ruh sağlığı hastalıklarının birçoğunu tedavi edebilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan ilk tedavi değerlendirilmesi çok önemlidir. Fakat hasta olan kişi bu tedaviyi istemesi gerekmektedir. Uzmanlar hasta ile konuşarak ve zaman geçirerek kişinin rahatsızlığını anlamak için uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamalarda günlük yaşantısı hakkında bilgiler almaktadır ve kişiye tedavinin asla bırakılmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Tedavi sırasında hastanın ailesinden biri veya arkadaşı yanında bulunması ve destek vermesi tedavide çok önemli rol oynamaktadır.

Ruhsal Hastalıklardan Kaçınmanın Yolları

Ruhsal sağlığınızın iyi olabilmesi veya etkilenmemek için bazı yöntemler yaparak uzaklaşabilirsiniz. Bunlar; fiziksel açıdan aktif olmak, düzenli uyku, manevi ihtiyaçlara önem vermek, size değer veren ve güvenen kişilerle zaman geçirin, dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli bir program oluşturun gibi yöntemler ile ruhsal hastalıklardan kaçınabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Ece Vural Ece Vural Op. Dr. Ece Vural Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Sağlıklı Yaşam Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM