Oruç Diyeti İle Kilo Nasıl Verilir

Oruç Diyeti İle Kilo Nasıl Verilir


İle Kilo Nasıl Verilir

Oruç, İslamiyet dininin 1500 yıldan bu yana uyguladığı bir dini ritüel olarak karşımıza çıkmakta. İnsanların hem ibadet, hem de zor durum altında yaşayan insanların neler yaşayabileceğini anlamak amacı ile her yıl 1 ay boyunca oruç tutmaktadır. Orucun insanlar üzerindeki etkisi saymak ile bitmez. Sabır, azim ve irade kazandıran oruç diyet listelerinin içerisine de giriş yapmıştır. Günlük 16 saat ayakta bulunan insanlar sadece su içerek bu diyet modelini rahatlıkla uygulayabilmektedir. Ramazan ayında uygulanan aç kalma stilinin bir farklı versiyonunu kullanan diyetisyenler kilo problemleri yaşayan kişilere Oruç Diyeti ile sağlıklı bir kilo kaybının meydana gelmesini sağlıyorlar. Gün içersinde sadece su, çay ya da kahve içilmesine izin veren diyetisyenler hızlı bir yağ yakımının gerçekleşebilmesi için belirli bir süre aç kalınması gerektiğini savunuyor.

Oruç Diyeti ilk olarak Kanadalı bir yazarın bir kitabı içerisinde geçmektedir. Kısa sürede oldukça yaygınlaşan bu yöntem birçok kişinin kilo vermesine olanak sağladı. Genel amacı vücudun gün içerisinde belirli aralıklarla aç kalmasını sağlayarak yağ yakımını hızlandırdığı tespit edilmiştir. Her gün uygulanmasını önermeyen uzmanlar, haftada 3 ya da 4 gün bu diyetin uygulanmasının sağlıklı olabileceğinden bahsetmekteler kalan günlerde ise kişiye özel olarak hazırlanan bir başka diyet modelinin uygulanabileceğinden bahsetmekte. Sürekli uygulanması özellikle kadınlarda hormon dengesini bozabileceği de ifade ediliyor.  Bu yöntem; özellikle metabolizma hızı yavaş olan kişilerin metabolizmasını hızlandırdığı gibi en hızlı kilo verdiren yöntem olarak da karşımıza çıkmakta.

Birçok kişi diyetten maksimum etki alabilmek için günün 16 saatini aç kalarak sadece su tüketerek geçirmektedir. Açlık hissi kişilerde yüksek kalorili yiyeceklerden ziyade vücut için gerekli olabilecek besinleri aşermektedir. Yapılan araştırmalarda hormon seviyelerini düzenlediği gibi vücut içerisine giren sürekli su miktarının hücreler üzerinde üst düzey bir etki meydana getirerek yaşlanmayı büyük oranda önlediği tespit edilmiştir. Şekerli, abur cubur ya da Fast Food türlerden uzak durulmasını sağlayan Oruç Diyeti kişilerin ideal kilolarının korunmasına da büyük oranda katkı sağlamaktadır.  Sağlık üzerindeki etkileri sadece bu kadar olmayıp kas gelişimini büyük oranda artırdığı gözlemlenmiştir. 2 ay boyunca bu diyeti uygulayan Obezite hastaları, günlük alınan kalori miktarının %85 oranında azaldığını görmüştür. Bilimsel olarak etkisi kanıtlanan Oruç Diyeti, Dünya üzerinde en etkili 20 diyet arasına girmeyi başarmıştır.

?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere diyetin uygulanış aşamasında günlük 16 saate varan açlık meydana gelmektedir. Uzmanlar diyetin uygulanma aşamasında dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde açıklamaktalar;

  • Diyet haftada en fazla 4 gün uygulanmalıdır. Oruç tutulacak günler arka arka olamalı, araya boş günler ilave edilmelidir.
  • Diyet uyguladığınız günlerde yoğun işler gerçekleştirmemeye çalışın. Hafif egzersiz ya da yürüyüşler bu diyet için idealdir.
  • Diyetin en önemli aşamsı gün içerisinde yoğun su tüketmekten geçmektedir. Su tüketiminin yapılmadığı durumlarda şekersiz çay ya da kahve de içebilirsiniz.
  • İlk 2 hafta diyet programı arasında 2 günlük boşluk oluşturabilirsiniz.

Aç kalan bünyenin yeme isteği kişilerde irade kaybına neden olabilir. Diyet sonunda yoğun bir yemek sizlere kilo kaybından ziyade kilo olarak yansıyabilir. Aç kalan vücut içerisinde kas ve kemik erimeleri meydana gelebileceğini iddia eden kişiler günlük mümkün olduğunca sebze ve meyve tüketiminin yapılması gerektiğini dile getirmiştir.

YAZAR HAKKINDA

Melis Bilgin Kurt Melis Bilgin Kurt Diyetisyen Melis Bilgin Kurt Saglikalemi.com Beslenme, Obezite ve Diyet Kategorileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM