Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?


Bu konumuzda birçok kişinin başına gelen ve merak ettiği ile ilgili sorulara cevaplar üreteceğiz. Mide ekşimesi genel olarak ağır ve aşırı yemek tüketiminden ötürü meydana gelen bir mide rahatsızlığıdır. Bu konuya ilişkin önlem almak erbabında beslenme alışkanlığınız üzerine yapacağınız değişiklikler doğrultusunda ekşime olasılığını minimum seviyeye düşürerek bu durumun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Bu konuya hitaben mide ekşimesi sadece ağır ve aşırı yemek tüketiminden değil, aynı zaman’da hafif öğünlerde bile kişilerde görülebilen vakalar arasında yer almaktadır. Hafta içerisinde en az 2 veya 3 defa mide ekşimesi sorunu ile karşı karşıya geliyorsanız bu konu reflü ya da gastrit türüne dayalı bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Bu doğrultuda fazla vakit kaybetmeden size en yakın hastaneye giderek alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor.

mide-ekşimesine-doğal-çözümler Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Doktorunuz tarafından yapılan muayene neticesine bağlı olarak bu sorunun net bir şekilde neye dayalı olduğunu öğrenebilirsiniz. Akabinde doktorunuz tarafından ilaçlı veya ilaçsız olarak tedavi yoluna başvurmanız gerekiyor. Her konuda da belirttiğimiz üzere herhangi bir sağlık sorununuzda mutlaka ilk olarak doktorunuza başvurmanız. Akabinde uygun görülüyor ise doğal yollar üzerine tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Hemen aşağıda sizler için araştırıp derlediğimiz doğal yöntemlere göz atabilirsiniz.

MİDE EKŞİMESİNE İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR

Bu rahatsızlığın önüne geçebilmek adına öncelikli olarak mide asidi üretimini arttırmakta olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca sindirimde zorlayan gıdaların tüketiminden de uzak durmalısınız. Bu konuya ilişkin portakal, greyfurt ve benzeri asitli meyvelerin tüketimi olası bir mide ekşimesini oluşturabilmektedir. Aynı zaman’da bu meyveler reflü gibi hastalıklara maruz kalan kişilerde ağza asidin gelmesine yardımcı olan bir tetikleyici görevi görmektedir.

Mide ekşimesini azaltmak ve önüne geçebilmek adına bir parça ekmek yiyerek anlık ekşimenin önüne geçebilirsiniz. Sakız çiğneyerek mide asidini azaltabilirsiniz, fakat fazla sakız çiğnemesi süresi olası gaz sorununu doğurabilir. Mide ekşimesini arttıran bir diğer hususta sigara kullanımı. Sigara kullanan biriyseniz midenizdeki ekşime geçene dek kullanmayın. Açlık hissi içerisindeyken midenizde ekşime oluyor ise 1 tane haşlanmış ve ılık patates tüketimi yapabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM