Menopoz Öncesi Belirtiler Nelerdir?

Menopoz Öncesi Belirtiler Nelerdir?


Biz kadınlar, adet günleri ile ilgili sürekli şikayet eder dururuz. Özellikle tatile çıkarken ya da özel günlerde, bu durum oldukça rahatsız edici olabilir. Peki, bir gün bunu özleyebileceğinizi söylesek?Artık yaşlanmaya başladığınızı düşündüren bir durum: menopoz. Söz konusu menopoz olduğunda, hemen her kadın duruma korkuyla yaklaşır; ancak tıpkı ilk kez regl olmak gibi menopoza girmek de kadın vücudunun doğal bir sürecidir. Belirtileri, öncesinde ortaya çıkan ve yavaş yavaş yaklaştığını belli eder ve siz de diğer kadınlar gibi bu süreçten geçersiniz. Menopoz belirtileri, başlamadan birkaç ay ile 4 yıl önce başlayabilir. Dolayısıyla, bu belirtileri gördüğünüzde hemen panik yapmayın. Daha birkaç yıl vaktiniz olabilir! Bu belirtilerin neler olduğunu merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

1)Adet Döneminde Değişiklikler

Adet döngüsünde bazı değişiklikler menopozun ilk belirtileridir. Daha açık bir ifadeyle kadınların çoğu; eskisinden farklı, düzensiz, kısa veya uzun bir adet döngüsü yaşayabilir. Ayrıca kanamalar her zamankinden daha az ya da daha çok olabilir.

2)Vajinal Kuruluk

Kadınlarda menopoz belirtilerinden bir diğeri de vajinal kuruluk. Bu süre zarfında östrojen ve progesteron üretiminde bir azalma olur ve vajina çevresindeki ince nemli tabaka da bundan olumsuz etkilenir.

3) Libidoda Azalma

Menopoza bağlı değişiklikler nedeniyle, kadınların cinsel isteklerinde de azalma olabilir. Ancak bununla birlikte, yaş ilerledikçe cinsel isteği artan kadınlar da vardır.

4) Göğüs Ağrıları

Adet döngüsünde de kadınlarda göğüs ağrısı sıkça görülür. Menopoz sürecinin kaçınılmaz belirtilerinden biri de göğüs ağrılarıdır. Göğüslerinize dokunduğunuzda genel bir ağrı oluşabilir.

5) Baş Ağrıları

Bu dönem öncesinde baş ağrıları da görülebilir. Alkol tüketimi, grip, kas gerginliği ya da diğer rahatsızlıkların da neden olabileceği gibi, baş ağrısı, menopoz belirtisi de olabilir.

6) Dilde Yanma

Dudaklarda ve ağızda ağrılar ve yanmalar, menopoz belirtileri arasında yer alır. Ağızda kötü bir tat oluşabilir.

7) Kalp Atışı Düzensizliği

Düzensiz kalp atışı, ilk menopoz belirtilerinden biridir. Hızlı kalp atışları birçok kadını korkutabilir; çünkü aniden ortaya çıkarlar ve bu durumda tekrar sakinleşmek oldukça zor olabilir. Düzensiz kalp atışları, hormonal bozukluklar nedeniyle ortaya çıkabilir.

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM