Meme Kanseri Nedir? Çeşitleri, Risk Faktörleri ve Tedavi Yöntemleri

Meme Kanseri Nedir? Çeşitleri, Risk Faktörleri ve Tedavi Yöntemleri


Nedir? Çeşitleri, Risk Faktörleri ve Tedavi Yöntemleri

Günümüzde kadınların sıklıkla mücadele etmek zorunda kaldığı ve neredeyse birçok kişide görülmeye başlanan Meme Kanseri, tanı ve teşhis bilgilerinin artması ile erken sürede kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya genelinde insanların akciğer kanserinden sonra en çok maruz kaldığı kanser türü olarak da bilinmektedir. Meme hücrelerinde oluşmaya başlayan tümör hücreleri belirli bir süre sonra kanser belirtilerini göstererek çeşitli etkileri gösterebilmektedir. Git gide görülme riski artan rahatsızlığa her dört kadından biri maruz kalmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kanser ilk olarak meme içerisinde tümör oluşumları ile meydana gelmektedir. Tümör hücreleri daha çok süt üretiminde görev alan bezler üzerinde oluşarak meme kanallarının tıkanmasına neden olmaktadır. Risk faktörlerine gelecek olursak; kadınlar eğer gereğinden fazla östrojen hormonu salgılıyor ise bir risk faktörü olarak ele alınabilmektedir. Eğer bir kadın ilk doğumunu 30 yaşından sonra veriyor ise yine bu kanser için büyük risk taşıdığını ifade edebiliriz. En büyük risk grubunda olan kişilerin ise adet döneminine erken yaşlarda girenlerin olduğu da yapılan araştırmalar ile kanıtlandığını ifade edebiliriz.  Bir önceki yazımızda adet geciktirici ya da doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılmasının Meme Kanserinin görülme olasılığına büyük oranda etki ettiğini dile getirmiştik. Bir diğer risk faktörü ise kadınların sürekli olarak alkol tüketmesi olarak gösterilmektedir. Daha çok 50 yaş grubu üzerini aşmış, ailesinden genetik olarak almış ya da daha önce hiç hamile kalmamış kişiler bu kanser ile mücadele etmek zorunda olduğunu söyleyebiliriz.

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Hangi kanser türü olursa olsun erken teşhis gerçekten hayat kurtarmaktadır. Meme Kanseri için yapılacak erken teşhis tedavilerin şekillenmesine, kişilerin hayati risk faktörlerinin değişmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Erken teşhis ile ilgili nasıl bir yol izleneceğine gelecek olursak; Kadınlar evde kendi başlarına belirli aralıklar ile memelerini kontrol edebilirler. Herhangi bir şekilde kütle, kis ya da sert bir cisim tespit edilmesi durumunda acil doktor kontrolünden geçirilmeleri gerektiğidir. İkinci yöntem ise yine belirli aralıklarla doktor kontrolünden geçmektir. Son teşhis yönteminde ise memenin belirli aralıklar ile röntgeninin çekilmesi olduğunu ifade edebiliriz.

Meme kanseri diğer kanser türlerine göre tedavi gücü ve başarı oranı oldukça yüksektir. Kanser teşhisinin ardından öncelikle cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Kansere neden olan tümörlü meme bölümü yaygınlaşmanın önüne geçebilmek adına bütünü ile vücuttan alınmaktadır. Sorunların tekrar meydana gelmemesi adına uzmanlar kanser hastalarının kemoterapi görmelerine ve hormon tedavisi uygulayarak kanserin tamamen önlenmesi, yenilenmesi durumunun önüne geçmektedir. Oldukça hassas olan bu dönem içerisinde psikolojik destek oldukça önemlidir. Tedavinin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından plastik cerrahi ile yeniden bir meme yapımı ile kadınlar eski görünümlerine kolayca kavuşa bilmektedir.

Bu yazımızda sizlere Meme Kanseri Nedir? Çeşitleri, Risk Faktörleri ve Tedavi Yöntemleri hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

YAZAR HAKKINDA

Tunahan Erol Esen Tunahan Erol Esen Op. Dr. Tunahan Erol Esen Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM