Lif Yönünden En Zengin Besinler

Lif Yönünden En Zengin Besinler


Siyah bir kotun içinde ya da yetenekli bir tasarımcının zayıf gösteren elbisesinin içinde bile kilolu mu görünüyorsunuz? Sağlığınızla ilgilenmeye başladığınızda, fazla kilolarınız da daha fazla gözünüze batmaya başlar. Kilo vermeye karar verdiğinizde, kilo vermenin en iyi yolu diyetinize lif yönünden zengin besinler eklemektir. Lifli besinler, bağırsakta sindirim ve emilim süresini arttırırken, aynı zamanda dışkı oluşumuna da yardımcı olur. Bununla birlikte metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur, bağırsakları temizler ve tokluk hissinin artmasını sağlar. Lif yönünden en zengin besinleri araştırdık. Peki, kilo verme ve lifler açısında ne gibi bir bağlantı var?

Lifler, tokluğu arttırırken, bağırsaklardaki iyi bakteri sayısını arttırarak kilo kaybına yardımcı olur. İyi bağırsak baterileri, sindirime yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirir. Bağırsağımızda bulunan bu bağırsak bakterileri, özel bir bakteri enzimi yardımıyla çözünebilir lifin sindirilmesine yardımcı olur. 50 yaşın altındaki kadınlar için günlük 25 gram lif alınması önerilir. 50 yaşın üzerinde 21 gram lif alınması önerilir. Peki, lif yönünden zengin besinler hangileri?

1)Avokado

Avokadolardaki toplam lif, 1 bardak püre başına 10.5 gramdır. Çözülebilir lif yönünden zengin besinler arasında yer alan avokado, sağlıklı yağlar içerir. Avokado, kahvaltıda yumurta veya öğle veya akşam yemeğinde bir salata ile gitmek için neden meyve olmalıdır.

2) Ahududu

Ahududunun içindeki lif oranı, bir kase başına 8 gramdır. Aynı zamanda iyi bir folat kaynağıdır ve A,C, E ve K vitaminleri yönünden zengindir.

3) Keten Tohumu

Diyet lifleri ve sağlıklı yağlar açısından oldukça zengin olan keten tohumunun bir bardağında 13 gr çözünebilir lif ve 12 gr çözünmeyen lif bulunmaktadır. Dolayısıyla, daha az yemenize yardımcı olan hacim arttırıcı bir görev görür. İçindeki besin maddeleri besin maddelerini maksimum oranda korumak için keten tohumunu öğütebilirsiniz. Ya da dilerseniz sütün, yoğurdun içine katabilir, salatalarınızın üzerine serpebilirsiniz.

4) Yulaf Kepeği

Kilo vermeye etkisi ile bilinen besinlerden biri olan yulaf kepeği, lif yönünden zengin besinler arasında yer alıyor.

5) İncir

A ve K vitaminleri yönünden zengin olan incir, yüksek lif içeriği ile tanınır.

6) Kuru Erik

7) Siyah Fasulye

8) Fasulye

9) Mercimek

10) Arpa

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM