Kalori Hesaplayarak Zayıflanır Mı?

Kalori Hesaplayarak Zayıflanır Mı?


Kalori hesaplamanın kilo vermede etkili olup olmadığı konusunda kafanız karışıksa yalnız değilsiniz. Bu yöntemle zayıflayanlar da bu yöntemi eleştirenler de oldukça fazla. Bazıları, kalori hesabı yapıldığında daha kolay kilo verildiğini, yediklerine dikkat etmenin daha kolay olduğunu, bazıları da kalori hesabı yapmanın bir süre sonra insanın diyetten vazgeçmesine neden olacağını düşünüyor. Siz hangi taraftasınız? Kalori hesaplayarak kilo verme ile ilgili düşüncelerinizi değiştirebilecek bir yazı hazırladık. Eğer siz de kalori hesaplama fikrinin modasının geçtiğini düşünüyorsanız, bu yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz…

Kalorilerin neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, vücudunuzun bunları nasıl kullandığı hakkında genel bir açıklama yapacak olursak;

  • 1 gram karbonhidrat 4 kalori,
  • 1 gram protein 4 kalori,
  • 1 gr yağ 9 kalori
  • 1 gram alkol 7 kaloridir.

Dolayısıyla ne yediğiniz önemlidir. Yediklerinizi kontrol altına almanın yolu da kalori hesaplama yapma alışkanlığından geçiyor. Vücudunuzun acil enerji ihtiyaçları karşılandığında fazladan enerji, gelecekte kullanılmak üzere saklanır. Bu enerjinin çoğu yağ olarak depolanır. Bu nedenle, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktardan daha fazla kaloriyi yerseniz kilo alırsınız. Buna ek olarak; diyetinizden aldığınız kaloriler acil gereksinimlerinizi karşılamak için yetersiz kalırsa, vücudunuz telafi etmek için enerji depoları üzerinde çalışmaya zorlanır. Bu da yine kilo vermenizi zorlaştırır.

Vücudunuz biyolojik olarak her zaman bir kalori açığına ihtiyaç duyar. Kalori saymak, diyet yaparak kilo vermede etkili olduğu zamanla kanıtlanmış bir yoldur. Bu konuda yapılan birçok çalışma, yiyecek alımınızı ve fiziksel aktivitenizi kaydetmenin kilo vermede oldukça etkili olduğunu kanıtlamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada, kalori hesabı yapan ve yapmayan iki grup incelenmiş ve kalori hesabı yapanların yapmayanlara oranla 1 ayda 3.3 kilo daha fazla kaybettikleri gözlemlenmiştir.

Kalori Hesabı Ne İşe Yarıyor?

kalori-hesabi-yapmak-300x199 Kalori Hesaplayarak Zayıflanır Mı?

Kalori hesabı yapmak; kilo vermek için yeme düzeninizi nasıl değiştirmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Yediklerinizi izlemek, zaman içinde size yaklaşık bir temel değer verir ve bu da kalori miktarını daha kolay azaltmanızı sağlar. Son olarak yediklerinizi takip etmek ve aldığınız kalorileri saymak, hedeflerinize doğru ilerlerken motivasyonunuzun artmasını sağlar. Burada gerçekten önemli olan şey, kalori hesabının dışında öğreniyor olmanızdır. Bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız, cep telefonunuzun uygulama marketinden, kalori hesaplama uygulamalarını indirebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM