Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?


Bu konumuzda sizlere kabızlığa iyi gelen bitiler nelerdir ve ne gibi faydaları vardır üzerine bilgiler sunacağız. İnsanlarda vücudun dışarıya atması gerektiği dışkı nedeniyle birtakım sağlık problemleri yaşayabiliyor. Bu rahatsızlıklardan biri de adı verilen hastalıkta dışkının vücut tarafından atılırken zorlanması üzerinedir. Gerekilen zamanda dışkının atılmamasıyla oluşan sertlik ve bağırsaklarda bekletilmesi bu hastalığı meydana getirmektedir. Halk arasında kabızlık adıyla söylenen bu hastalığın tıptaki adları ise “konstipasyon” ve “peklik” olarak tanımlanmaktadır. Konumuzun devamında sizlere kabızlığı gidermek için en iyi bitkiler ve bu konu hakkında geniş bilgiler sunacağız.

kabızlığa-iyi-gelen-bitkiler Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

KABIZLIĞA İYİ GELEN BİTKİLER

Kaygan Karaağaç Bitkisi: İsminden de anlayacağınız gibi kaygan karaağaç genel olarak bağırsak yollarında kayganlaşma etkisi yaratarak burada zorlanan dışkı ve benzeri dolaşımların rahatlıkla akışını sağlamak için etkili olan bir bitkidir. Benzeri dolaşımdaki kasıt bir diğer etkileri olan bağırsaklardaki gaz sorunu ve sindirim yollarındaki problemlerin düzeltilmesinde yardımcı olan bir özelliğe sahip olmaktadır. Bu bitki aynı ayrıca “huzursuz bağırsak sendromu” olarak adlandırılan midedeki tahrişliğe etken olan sorunu da çözebilmektedir.

Barut Ağacı Kabuğu: Doğal, aynı zaman’da saf bir bağırsak yumuşatıcısı görevi gören bu bitki ile kabızlık sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Eğer mevcut kabızlık rahatsızlığınız için bu bitkiyi kullanacaksanız ister eczaneden kapsül olarak temin edebilir veya dilerseniz kabuğunu demleyerek çay nihayetinde tüketebilirsiniz. Eğer kabuğunu demleyerek tüketmek istiyorsanız, alacağınızda yerden emin olmalısınız. Nedeni ise bu kabukların en az 1 yıl boyunca dinlendirilmiş bir zamana ait olması gerekmektedir.

Keten Tohumu: Biçin olarak çekirdeğe benzeyen keten tohumu kabızlık üzerine şifa veren mucizevi bir bitki tohum olmaktadır. Keten bitkisinden elde edilen bu tohum aynı zaman’da zeytinyağı ile yapılan birçok yemek içerisinde, salatalarda ve özelliklede yoğurdun içerisine eklenerek de tüketilebilinen bir bitki parçasıdır. Keten tohumunu kabızlık için kullanacaksanız eğer, günde maksimum bir yemek kaşığı kadar tüketmeniz kafi olacaktır.

Aloe Vera: Bu bitki kabızlık sorununa iyi geldiği gibi, aynı zaman’da birçok farklı vücut hastalığı içinde günümüzde halen tercih edilen bir bitkidir. Doğal bir müshil etkisine sahip olan bu bitki kabızlık için tüketilen bir şifadır. Gün içerisinde dilerseniz bu bitkinin suyunu da tüketerek kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM