Hamilelikte Yürüyüşün Faydaları

Hamilelikte Yürüyüşün Faydaları


Hamile olan anne adaylarına, genellikle istirahat etmeleri, ayaklarını uzatıp dinlenmeleri önerilir. Anne adayları da bütün gün otururken, bir de üzerine canları ne isterse yediklerinde, hamilelik döneminde alınması gereken 10-12 kilodan çok daha fazlası alınır. Bu da, doğum sonrası kilolarına dönüşür. Bu kısır döngüye girmek istemiyorsanız, işi baştan sağlam tutmalısınız. Tabi bunun için doktorunuza da danışmayı unutmayın. Nasıl bir program oluşturmanız gerektiğini ve ne sıklıkla egzersiz yapmanız gerektiğini, doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Hamilelik mucizevi bir dönemdir ve bu dünyanın en güzel şeyidir. Eğer siz de bu dünyaya yeni bir birey getirmeyi planlıyorsanız, sizi şimdiden tebrik ediyoruz! Bu yazımızda, hamilelik döneminde egzersiz yapıp yapmama konusunda kararsız olanlar için, hamilelikte yürüyüşün faydalarından bahsedeceğiz…

Amerikan Gebelik Derneği, anne adaylarına günlük maksimum 30 dakika egzersizi öneriyor. Normalden daha kısa sürse de, mutlaka her gün düzenli olarak egzersiz yapmanız tavsiye ediliyor. Bu; tempolu bir yürüyüş, spor salonunda bir sınıfa dahil olmak, bisiklete binmek, koşu, yüzme ve hatta ağırlık antrenmanı olabilir. Bu noktada yoğunluk seviyeleri oldukça önemli. Peki, hamilelikte egzersiz ve yürüyüşün faydaları nelerdir?

1) Egzersiz, diyabet ve hipertansif hastalık risklerini azaltır.

Yapılan çalışmalar, yapmanın, diyabet gibi çeşitli hastalıkları önlediğini gösteriyor. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz, glikoz düzeylerini düzenler ve insülini büyük oranda düşürür.

2) Egzersiz, şişkinlik hissinin azalmasını sağlar.

Hamilelikte yürüyüş ve egzersiz yapmak; ishal, şişkinlik ve gaz problemlerinin hafiflemesine yardımcı olur. Hamilelik sıklıkla şişkinlik, kabızlık ve vücudun şişmesi ile sonuçlanır. Bunu önlemek için her gün 30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz.

3) Egzersiz, enerjinizi önemli ölçüde arttırır, daha iyi uyumanızı sağlar.

Tıpkı diğer zamanlarda olduğu gibi, hamilelikte yapılan egzersiz ve yürüyüşler de enerjinizin artmasını, ruh halinizin iyileşmesini sağlar. Ayrıca egzersiz, hamilelikte uyku kalitesinin artmasına da yardımcı olur.

4) Hamilelik sonrası şekle girmenizi kolaylaştırır.

Doğum sonrası kilolarından korkuyorsanız, gebelik döneminde egzersiz yaparak bu korkunuzdan kurtulabilirsiniz. Hamilelik sonlandığında, tekrar eski formunuza hızla kavuşmak için, hamilelikte yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca hamile pilatesi gibi egzersizler de, doğum sonrası kilolarla uğraşmamak için idealdir.

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM