Grip Olan Anne Bebeğini Emzirmeli Mi?

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirmeli Mi?


Konumuz dahilinde sizlere bebeğiniz emzirmeli mi gibi sorulara cevaplar sunacağız. Son demlerde havaların iyice soğuması ve bazen de değişim göstermesi üzerine öksürük, hapşırma ve benzeri şikayetler doğrultusunda birçok anne grip olmaktadır. Soğuk havaların vermiş olduğu etkiyle birçok anne soğuk algınlığı veya çeşitli kış griplerine maruz bırakabilmekte. Bu hastalıklara yakalanarak bebeklerini emzirmek veya emzirmemek arasında tereddüt etmektedir. Hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için tereddüt yaşamaktadırlar. Bebeğinin gripten etkilenmemesi için çareler aramakta olup, bu zaman içerisinde de bebeğinin düzensiz beslenmesi ortaya çıkarmaktadır. Bu durum tamamen hem bebeğe hem de bebeğin beslenme alışkanlığına zarar verdiği gibi, dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum kapsamında sağlıklı bir şekilde bebeğin beslenmesinde bir problem olmadığını uzmanlar sıkça dile getirmektedir.

“Bu durumda bilinmesi gerekilen esas konu, bebek sağlığı kadar anne sağlığı da ön planda tutulmalı.”

anne-ve-bebek-sağlığı Grip Olan Anne Bebeğini Emzirmeli Mi?

GRİP ENFEKSİYONU KAPAN BİR ANNE, EMZİRME ESNASINDA BEBEĞE BULAŞTIRIR MI?

Hiçbir zaman bu tür yanlış kanılara varmayın ve ortak kalmayın. Grip ve benzeri rahatsızlıklar üzerine emzirilen bebeğin sütten kesilmesi tamamen yanlış bir adım olup, tamamen hurafe niteliği taşıyan bir konudur. Ve bu yanlış kararın tam tersine, her ne koşulda olunursa olunsun hiçbir zaman bebeğe verilen anne sütü hiçbir şekilde kesilmemelidir. Anne sütü içerisinde bulunan antikorlar sayesinde emzirilen bebek gripten hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Tamamen doğal bağışıklık sağlayan anne sütü bebeği bu ve benzeri enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

“Kısaca tanımlamak gerekirse, anne sütü doğal bağışıklık sağladığı için anne grip olsa dahi tam tersine bebeği koruduğu gibi olası diğer hastalıklara karşıda korumaktadır.”

  • Grip Olan ve Bebek Emziren Bir Anne, Ne Gibi Önlemler Almalıdır?

Eğer emziren ve grip olan bir anneyseniz, dikkat edeceğiniz ilk nokta kendi kafanıza göre çeşitli ilaç kullanmayı bir kenara atın ve sakın uygulamayın. Sürekli gittiğiniz bir doktor var ise veya anne ve bebek sağlığı üzerine branşı olan doktor tavsiyesi üzerine mutlaka doktor gözlemi altında yazılan ilaçları kullanmalısınız. Bebeğinizin sağlığını etkileyecek farklı ilaçları kendi kendinize kullanmayın, her zaman uzman doktor tavsiyelerini ve bebeğinizin sağlığını etkilemeyecek şekilde yazılan ilaçları kullanmanız daha iyi olacaktır.

ANNE SÜTÜNÜN, BEBEĞE FAYDALARI NELERDİR?

                Anne sütünde bulunan özellikler sayesinde, bebeğinizin bağışıklık sistemini koruduğu gibi aynı zaman’da güçlendirerek bebek gelişimi alanında oldukça faydalıdır. Aynı zaman’da bebeğinize verdiğiniz anne sütü ile, bebeğin fiziksel ve zihinsel açıdan önemli bir gelişim etkisi yaratmaktadır. Bebeğinizin daha zeki ve daha dinç olabilmesi için anne sütünü hiçbir zaman bebeğinizden esirgemeyin. Düzenli anne sütü emen bir bebek, ileriki yaşlarda diyabet, kanser, kalp hastalıkları ve daha birçok hastalığa karşı dirençli ve korunabilir bir kalkan yaratmaktadır. Bunların yanı sıra kış aylarında oluşan soğuklardan ötürü bebeklerdeki kulak rahatsızlıklarına da anne sütü iyi gelmektedir. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bebeğinizin daha sağlıklı ve dinç bir gelişim göstermesi için mutlaka sadece ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi oldukça önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra mümkünse bebeklerinizi 2 ila 3 yaşına kadar emzirmeniz daha faydalı olacaktır.

 

 

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM