Fesleğenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fesleğenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?


ve Zararları Nelerdir?

Bitkilerin baş tacı olarak gösterilen , sağlık alanının en çok tercih edilen bitkileri arasında yer almaktadır. Tarihi dönemlerden bu yana kullanılması birçok sağlık sorunlarına çözümler üretilmesine olanak sağlamakta. Birçok kişi tarafından yemeklere aromatik bir tat katması için baharat olarak kullanılması kısmen de olsa bitkiden fayda alınmasını sağlamakta. Fesleğenin Faydaları konusunda merak edilen birçok bölüm yazımızın devamında yer almakta.

Tüketildiği andan itibaren vücutta çeşitli değişiklik kombinasyonların meydana gelmesine neden olmakta. öncelikle bağışıklık sitemi üzerindeki etkisi mantar, yüksek ateş gibi sorunları kontrol altına alan bitki ateş dürücü olarak tarihin birçok devrinden bu yana kullanılmaktadır.

Fesleğenin Diğer Alanlardaki Faydaları

İçeriğinde bulunan bileşenler, yukarıda da bahsettiğimiz üzere mantar başta olmak üzere virüs gibi sağlığa olumsuz etki edebilecek birçok durumun temizlenmesine olanak sağlamakta. En büyük etkilerinden birisi akut ya da bronşit etkili nefes sorunu ve öksürüğe büyük oranda iyi geldiği tespit edilmiştir. Vücut içerisinde bulunan tüm mikropları temizleyebilme etkisine sahip olan Fesleğen, faydaları ile top dünyasının şekillenmesine olanak sağlamakta.

Fesleğenin Faydaları sadece mikrobik alanda olmamak üzere kalp sağlığı üzerinde de üst düzey etkiler meydana getirmekedir. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler ile kan içerisinde bulunan fazla kolesterolü temizleyerek kalbin korunulmasını sağlamaktadır. Kalp için çalışmalarını farklı alanlarda da yürüten fesleğen kalp krizi ya da spazmı gibi durumların önlenmesini de büyük oranda sağlamaktadır.

Fesleğenin Faydaları daha çok taze ien tüketildiğinde alındığına dikkat çeken uzmanlar, kimyasal içerikli maddeler başta olmak üzere kış aylarında sıklıkla görülen grip, soğuk algınlığı gibi virüslerin etkisini ortadan kaldıran bitki bağışıklık sistemine bir kalkan çekmektedir. Düzenli bir tüketiminin sağlanması kan içerisinde kolesterol önlemine neden olduğu gibi kan şekerinin de kontrol altına alınmasını sağlayarak diyabetin önlenmesine olanak sağlar.

Vitamin bakımından da zengin olan fesleğen, günlük ihtiyaç duyulan A vitamin ihtiyacının tamamını karşılayarak göz sağlığının kontrol altına alınmasına olanak sağlamakta. Özellikle belirli bir yaş grubun üstündeki insanlar göz sağlıklarını koruyabilmek ve etkili bir göz görüşü düzenli fesleğen tüketiminden geçmektedir.

Bir başta ve önemli etkilerinden birisi de doğal olarak afrodizyak etkisi göstermesidir. Kan dolaşımında gösterdiği etki kişilerde libidonun yükselmesine, cinsel olarak uyarılmasına olanak sağlamakta. Eski çağlardan bu yana bilinen bu fayda özellikle İtalyanlar tarafından kullanılmaktadır.

Fesleğenin Faydaları konusuna yazacağımız son başlık ise böbrekler üzerinde göstermiş olduğu hakimiyet ile ilgilidir. Böbrek taşlarının oluşumu kişilerde oldukça sancılı bir dönemin başlamasına neden olmakta. Düzenli fesleğen tüketimi yine bu alanda bir koruma faktörü meydana getirmektedir.

Bitki dünyası insanlar için her zaman sağlıklı ve hastalıklara karşı bir tedavi yöntemi olarak gösterilmiştir. Bu tanım sadece kullanılan bitkinin doğru ve dozunda kullanılması ile elde edilmektedir. Fazla tüketim her alanda olduğu gibi birki dünyasında da bazı yan etkiler meydana getirmekedir.

  • Sürekli yoğun dozda Fesleğen tüketimi karaciğerde tahribatlara, kansere neden olduğu görülmüştür.
  • Sürekli yaralanma olaylarına maruz kalan kişilerde kanamaların çoğalmasına, yaraların kötü bir hale gelmesine neden olabilmekte.
  • Yoğun bir şekilde tüketimi kan içerisinde basıncın ciddi oranda düşmesine, bu nedenle ani bir kriz ile ölümlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Tunahan Erol Esen Tunahan Erol Esen Op. Dr. Tunahan Erol Esen Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM