Faranjit Nedir ve Korunma Yolları

Faranjit Nedir ve Korunma Yolları


Bu konumuzda sizlere ve korunma yolları üzerine bilgiler sunacağız. Yutağın hemen arka duvarında yer alan örtücü doku üzerindeki iltihaplanmaya faranjit denmektedir. Bu durum tahriş olmadan hemen önce veyahut bakterilerin enfeksiyon oluşturarak ileri olanına denk düşmektedir. Faranjit hastalığına maruz kalanlar arasında bir takım kişilerde daha öncelerinden kalma bir vaka olabilmektedir. Bu kişilerde hastalık daha evvelinde olup, sessizce ilerleyerek rahatsız edici bir etken nüksetmez. Bu kapsamda kişide hastalık kronik bir hale dönüşmüş, müzmin faranjit durumu meydana gelir. Bir diğer faranjite dayalı tür olan akut’ta ise hastalık daha yeni kendini gösterirken ağrıları da şiddetli olmaktadır. Aşağıda yer alan faranjit belirtileri arasında sizde nükseden bir durum var ise size en yakın hastaneye giderek doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

FARANJİT’İN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Yutkunmada zorlanma
 • Kısık ses
 • Ateşlenme
 • Burunda akıntı
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Toz ve yiyeceklere karşı vücudun hassasiyet göstermesi
 • Öksürük
faranjit-belirtileri-nelerdir Faranjit Nedir ve Korunma Yolları
faranjit belirtileri nelerdir

FARANJİT’TEN KORUNMA YOLLARI

Faranjit’in tetikleyicisi ve aynı zaman’da en iyi dostu olan sigarayı kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız. Bunun dışında aşırı soğuk veya sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalısınız. Aşırı soğuk ve sıcak tüketimler boğazı tahriş edeceğinden ötürü kaçınmalısınız. Kapalı mekanlardan, tozlu ve kirli yerlerden uzak durmalısınız. Mide asidinin yarattığı reflü ile boğaza acı bir sıvı kaça durumu var ise alkol, kola ve kahve gibi içecekleri olabildiğince azaltmanız faydanıza olacaktır. Alkol ve kahve bu konuda özelliklede faranjit bölgesini gıcık etmeye yarayan içeceklerdir. Aynı zaman’da kola’da asit yapacağından ötürü reflü rahatsızlığı olan bir kişide kendini rahatlıkla gösterebilmektedir.

Düzenli bir yaşam kaliteniz olmalı. Buna ilk olarak alacağınız vitaminler ve dahili olmak kaydı ile yapacağınız egzersiz veya spor gibi faaliyetleri sürekli olarak devam ettirmelisiniz. Bu konuda özelliklede spor yapmak faranjit hastalığından korunma yolları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hastalığın tedavisinde birçok doktorunda tavsiye etmiş olduğu adaçayının mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Önleyici bir etkiye sahip olan ada çayı, tüketildiği takdirde bu hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir. Boğaz iltihaplanmalarına etki eden en önemli nedenlerden bir tanesi de çürük dişlerdir. Bu nedenle diş sağlığınıza muhakkak önem vermelisiniz.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM