Engellilerde Hasta Bezi Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Engellilerde Hasta Bezi Tercihi Nasıl Olmalıdır?


Bu konumuzda sizlere engellilerde hasta bezi tercihi nasıl olmalıdır üzerine önemli bilgiler sunarak, sağlık üzerine önemli bilgiler edineceksiniz. Hasta bezleri, özel bir bakıma ve bakım doğrultusunda yardıma ihtiyacı olan kişiler için uygun bir şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda defalarca kapanıp açılabilme bel bantlarına sahip olmaktadır. Hastalara veya engelli kişilere rahat kullanımı ile faydalı olmaktadır. Hasta bezlerinin yüzeyleri tekstile dayalı olmakla beraber, buluşu ve kullanılması çok eski tarihlere dayanmaktadır. Geçmişten günümüze hastalar ve engelli insanlarımız için özel olarak üretilen hasta bezi henüz üretilmeden önce, çeşitli bez parçaları ile idare edilmekteydi.

Sağlıksız ve uygun olmayan çeşitli bez parçaları ile bu soruna çözüm arayan kişilerin derdine derman olmaktadır. Hasta bezi üretiminden sonra son bulmuş olmakla birlikte tamamen hijyenik ve sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır.  Hasta bezleri üretime başladıktan sonra günümüze kadar sürekli gelişim göstererek günümüzde tekstil yüzeyli modelleri ile karşımıza çıkmaktadır. En büyük avantajı ise nefes alan yan yüzeylerinin gelişmiş olması ve tekstil dokusunun daha yumuşak ve isteğe göre enselik kazanmasıdır. Öncelikli olarak sağlığa önem veren kaliteli hasta bezi markalarının tercih edilmesi önem taşımaktadır.

Hasta bezi engelli kişiler tarafından kullanılacak ise hasta bezi seçimi yaparken dikkat edeceği en önemli husus devlet katkısının olup olmamasıdır. Doktor tarafından reçeteye işlenen hasta bezinin ücretleri devlet tarafından karşılanmakta olmakta. Aynı zamanda kişiye hem maddi hem de manevi destek açıdan büyük bir hizmet sunmaktadır.

engelliler-için-hasta-bezi Engellilerde Hasta Bezi Tercihi Nasıl Olmalıdır?

SGK’DAN ENGELLİLERE HASTA BEZİ MASRAFINA DESTEK

Satın alınan hasta bezi markası ve modeli ne olursa olsun fark etmeksizin devlet tarafından ödenmektedir. Fakat bu doğrultuda birkaç gerekli belge gerekmektedir. Satın alınan hasta bezi ücretlerinin SGK tarafından geri ödenmesi için, rektum ve mesane kontrolü olmadığına dair belirten sağlık kurumunca onaylı rapor alınarak SGK ya iletilmesi gerekiyor. Bu raporun sağlanması halinde hasta ve hasta yakınları satın almış oldukları hasta bezi paralarını SGK kurumundan rahatlıkça geri ödeme alabilmektedir. Yaşlı, hasta ve engelli insanlar için üretilen hasta bezleri, hasta bezi üreten firmalar tarafından sürekli olarak geliştirmeye açık bir şekilde incelenerek kullanacak olan kişilerin daha rahat ve sağlıklı bir düzeyde kullanabilmeleri için aktif bir şekilde gelişim göstermektedirler. Aynı zamanda sürekli olarak geliştirme aşamasında yer alan hasta bezleri, hastalar tarafından daha rahat ve kolay kullanılmaları için geliştirilmektedir.

Daha sağlıklı, kolay kullanılabilen ve hastaların rahat edebileceği hasta bezleri günümüzde birçok hasta, engelli ve yaşlı kişiler veya yakınları tarafından tercih edilmektedir. Ekonomik fiyatlarının yanı sıra devlet tarafından geri ödemeli olarak satın alabileceğiniz hasta bezlerinin kullanıldıktan sonra yıkama derdi olmadan atıp yenisini kullanmakta hem hastalar için hem de hastaya bakan kişiler için oldukça memnun edici bir yapı içerisinde günümüz yenilikleri içerisinde yer almaktadır. Halen geliştirme aşamasında olan ve sürekli olarak AR-GE departmanları hastaların daha rahat edebilmesi için farklı özelliklerde üretimler yapmak için hazırlıklarını sürdürmekte.

 

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM