En Sık Görülen 5 Kadın Hastalığı

En Sık Görülen 5 Kadın Hastalığı


Kandılar dünyaya çocuk getirme yetilerinden dolayı ve de bedensel olarak bir takım hastalıklara yakalanabilmektedir. Kadınların kendi cinslerine özel olan hastalıklara adı verilmektedir. olarak nitelendirilen hastalık türlerinin erkeklerde görülmesi mümkün değildir. En sık görülen 5 ise şu şekildedir;

Kısırlık

Kısırlık hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir hastalıktır ancak kadın hastalıkları arasında en sık görülen türlerdin biri kısırlık olarak karşınıza çıkmaktadır. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar ya da hormonal dengesizlikler kadınlarda kısırlık görülmesinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan ilişkiye giren çiftlerde kadın eğer 1 yıl içerisinde hamile kalmazsa kısırlık kontrollerinin iki taraf için de yapılması gerekmektedir.

Vajinal Akıntı

Kadın sağlığı açısından oldukça önemli olan ıslaklığı sağlayan vajinal sıvılar, vajina içinde ve duvarında bulunmakta, rahim ağzındaki bezelerden ise dışarıya salgılanmaktadır. Normal şartlarda vajinal akıntının yumurta akı renginde ve kıvamında olması gerekmektedir. Bu akıntıların kahverengi, yeşil, sarı ve benzeri renklerde olması, kötü koku yayması ve idrar yaparken, ilişkiye girerken yanma ve ağrı oluşturması kadınlarda sıklıkla görülen hastalıklar arasındadır. Enfeksiyona bağlı gelişen bu tip akıntılar vajina tablet ve ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

Cinsel Fonksiyon Bozukluğu

Kadın hastalıkları içinde en sık görülen hastalıklardan bir diğeri de cinsel fonksiyon bozukluklarıdır. Cinsel isteğin azalması ya da tamamen ortadan kaybolması şeklinde görülebilmektedir. Kadın ve erkeğin cinsel istek zamanlarının uyuşmaması, kadının erkeğin cinsel davranışlarından rahatsız olması, ağrılı ilişki, vajina içi yaraları, miyom, vajinismus ve orgazm bozuklukları gibi nedenler ile bu hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bu tür vakalarda hem psikolojik hem de fiziksel tedavi uygulanmalıdır.

Adet Düzensizliği

Kadınların en şikayetçi olduğu durumlardan biri adet düzensizlikleridir. Adet düzensizliklerinin nedenleri arasında kist, miyom, polip gibi iyi huylu oluşumlar yer alabildiği gibi kanser ve enfeksiyon gibi kötü durumlar da yer alabilmektedir. İlaç ve de cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilen bu hastalıklar, adet düzensizliği ile kendini gösterebilmektedir.

Pelvik Ağrıları

Sık görülen kadın hastalıkları arasında pelvik ağrıları büyük yer kaplamaktadır. 6 ay ve daha fazla süren, aralıklı olarak hissedilen pelvik ağrıları, jenekolojik nedenler, bağırsak sorunları, nörolojik nedenler ya da kas-iskelet sistemi gibi nedenler ile oluşabilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Ece Vural Ece Vural Op. Dr. Ece Vural Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Sağlıklı Yaşam Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM