Egzama Nasıl Geçer? Evde Egzama Tedavisi

Egzama Nasıl Geçer? Evde Egzama Tedavisi


Halk arasında cilt döküntüsü olarak da bilinen egzama, çok yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Cildinizde kaşıntı, kuruluk, pul pul dökülme ve kırmızılık var mı? O zaman sizde de egzama olabilir. Türkiye’de sedef hastalığı ve egzama, 20 milyondan fazla kişiyi etkiliyor. Egzama, tek bir bölgede oluşmuyor.

Türlerini; alerjik, kontakt, varisli egzama, dairemsi, el egzaması, bozuk para biçiminde numuluer egzama, kan dolaşımını durduran egzama, kronik simpleks, seboreik egzama olarak gruplandırabiliriz. Birçok kişi internette her gün; “?” ?” sorularının cevaplarını arıyor. Yatıştırıcı ve doğal bir tedavi yöntemi bulmak, bu sinir bozucu rahatsızlıktan muzdarip olan kişilerin yaşamını değiştirebilir.

Kimler Risk Altında?

 • Genetik olarak astım, saman nezlesi ve egzamaya yatkınlığı olanlar,
 • Genç yaştakiler,
 • Sağlık çalışanları,
 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olanlar,
 • Kuru iklimde yaşayanlar,
 • Beslenmesi yetersiz olanlar,
 • Ergenlik döneminde obezite,
 • Hamilelikte D vitamini eksikliği olan kişilerde, egzama görülme olasılığı daha fazladır.

Egzama Nasıl Geçer? Evde Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, hafif ve ağrılı belirtilerle ortaya çıkabilir. Uzmanlar, egzamanın nedeni konusunda kesin bir karara varamamış olsalar da, bu yaygın görülen cilt hastalığı, çeşitli yöntemlerle yatıştırılıp tedavi edilebilir. Egzama için kesin bir tedavi yöntemi olmasa da, belirtilerin rahatsızlık verdiği zamanlarda rahatlama sağlayan ve başlangıcında uygulandığında sağlayan yöntemleri listeledik;

1) D Vitamini 

Güneşte daha fazla durmak ve bunun yanı sıra beslenme listenize somon, çiğ yumurta, sardalya gibi D vitamini kaynaklarını eklemek de faydalı olacaktır.

2) Nemlendirici 

Düzenli olarak nemlendirici kullanmak, ciltte kuruluk, dökülme, kaşıntı ve kızarıklıkların azalmasına yardımcı olur. Egzama belirtileriniz varsa, günde 2 kez cildinizi nemlendirmelisiniz.

3) Deniz Tuzu Banyosu

Banyo yaparken küvete bir miktar deniz tuzu eklemek, egzama tedavisi için yardımcı olacaktır. Ayrıca banyo suyu çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır.

4) Soğuk ve Islak Kompres

Egzama tedavisi için etkilenen bölgelere soğuk ve ıslak bir havlu ile düzenli olarak kompres yapmak, bölgenin rahatlamasına ve belirtilerin şiddetinin azalmasına yardımcı olur.

5) Omega 3 Yağ Asidi

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, haftalık olarak beslenme programına balık dahil etmek, egzamayı geliştiren risklerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

6) Lavanta Yağı 

Ciltte kaşıntı, kuruluk ve döküntülere ek olarak egzama; uyku problemleri, depresyon ve kaygıya neden olabilir. Lavanta yağı, egzama tedavisi için kullanabileceğiniz ve bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı bir yağdır.

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM