Doğal Cilt Bakımı Önerileri

Doğal Cilt Bakımı Önerileri


Doğal Önerileri

Doğal cilt bakımı doğal taşıyıcı maddeler, koruyucular, yüzey aktif, nemlendiriciler ve emülgatörlerden meydana gelir. Daha açık ifadeyle; saf su, doğal otlar, bitki kökleri, uçucu yağlar, çiçekler gibi doğal olarak elde edilen malzemelerin kullanılmasıyla yapılan cilt bakımı. ‘‘Doğal cilt bakımının klasik tanımı; sentetik kimyasallar kullanılmadan, doğada mevcut, botanik kaynaklı maddelerden elde edilen malzemeler yapılan bakımdır’’

Bu tanımın doğal sonucu olarak, cilt bakımı yapan insanlar malzemeleri doğal ürünlerden elde ederler, hatta kendileri evde hazırlarlar. Günümüzde insanların çoğu cilt bakımı için çareler ararken doğal cilt bakımı tarifleri kullanırlar. Bundan dolayı kaplıcalar, cilt bakım salonları giderek daha fazla doğa kaynaklı kullanmaya odaklandılar.

Geçmişten Günümüze Cilt Bakımı Tarihi

Doğal cilt bakımı, cilt koşulları, çeşitli doğal kökleri Mısır’da M.Ö. 4. yy dayanmaktadır. O dönemlerde çırpışmış deve kuşu yumurtası, sütle karıştırılmış zeytin yağı, hamur, reçine hassas, kuru ve yağlı ciltlerin tedavisinde kullanıldı. Modern dünyada insanlık yine eski çağlarda uygulanan doğal cilt bakım çözümlerine döndü.

O günden, günümüze kullanılan cilt bakım maddelerinden bazıları; jojoba, limon, bal mumu, süt ürünleri, bal, aloevera, çay ağacı yağı, papatya, gül.  Bu doğal medde kombinasyonları günümüzde çoğu kişinin cilt tipine veya cilt durumuna özel olarak tasarlanmaktadır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi verilerine göre günümüzde ilaç ve kozmetik firmaları cilt bakımında doğal cilt bakım maddelerini arttırdığını, bunun bireyler arasında oluşan farkındalığın artmasının neden olduğunu ortaya koymuştur.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi insanların artık kimyasal maddeler içeren cilt bakım maddelerini kullanma eğilimin olmadığını, çünkü bu tür malzemelerin cilt sağlığını tehdit ettiğini belirtmektedir.

Ayurveda Cilt Bakımı:  Ayurveda Cilt Bakımı 5000 yıl önce Hindistan’da tıbbi uygulamalarla türetilmiştir. Ayurveda tıp ve şifa uygulamaları Hint, felsefi, psikolojik, geleneksel ve tıbbi anlayışlara dayanmaktadır. Ayurveda, Cilt bakımına yaklaşımı bütünseldir zihin, beden ve ruhu bakımını cilt bakımından ayrı tutmaz.

Ayurveda Cilt Tipleri:Vata, Pitta, Kapha, Vata-Pitta, Vata-Kapha, Pitta-Kapha veya Vata-Pitta-Kapha: Ayurveda cilt bakımında cilt ve saç tipleri yöneten yedi farklı türleri vardır. Çoğu kişi, üç ilkeden ikisine girer.

Ayurveda bu üç ilkeye göre kişinin diyet, egzersiz, yaşam tarzı ve takviyeleri düzenlemesini önerir.

Cilt bakım ürünlerinin çoğunu otlar, aloe vera, badem, avokado, havuç, Hint yağı,kakao, Hindistan cevizi yağı, mısır unu, salatalık, ginkgo biloba, ginseng, üzüm çekirdeği yağı, badem, ceviz kabuğu, at kestanesi, ve bal içerir.

Yumurta Yağı Cilt Bakımı: Yumurta yağı cilt bakımı bir çok uygulamaya sahiptir, krem, merhem, yumuşatıcı, nemlendirici, anti oksidan, penetrasyon artırıcı olarak hareket eden güneş koruyucu ürünler ya da losyonlar gibi kozmetik preparasyonlar.Bir koruyucu element olarak, cilt gözeneklerini bozmadan dehidratasyon karşı korur ve istikrarlı yağ oluşturur. Hindistan, Japonya ve Çin’de geleneksel tıp tarafından yumurta yağı saç bakımı için de kullanılmaktadır.

Bu yazımızda sizlere Doğal Cilt Bakımı Önerileri hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

YAZAR HAKKINDA

Zerrin Kazan Zerrin Kazan Estetik ve Güzellik Uzmanı Op. Dr. Zerrin Kazan Saglikalemi.com Cilt Sağlığı, Estetik, Güzellik ve Bakım Kategorileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM