Diyet Hakkında Çok Merak Edilen 5 Soru

Diyet Hakkında Çok Merak Edilen 5 Soru


Diyet hemen hemen herkesin yaptığı bir uygulamadır. Kişi özellikle yaz dönemlerinde denize veya havuza gireceği için kilo vermek ister. Bu nedenle sağlıklı bir diyet yapmak önemlidir. Sizlere merak edilen konuları ele alacağız.

Kilolu İnsanlar Neden Artıyor?

Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı günümüzde kilolu olan kişilerin sayısı gittikçe artmaktadır. Kişinin fiziksel aktivitesini yetersiz yapması ve düzensiz beslenmesi kilo olma sebeplerinden bazılarıdır. Hazır gıdaların fazlalağından, bu gıdaların kolay ve hızlı bulunmasından dolayı insanlar bu gıdaları tercih etmektedir. Bu gıdalar hem sağlıksız hem de kilo aldırıcı besinler olduğu için kilo almalarının en büyük etkenidir. Ayrıca fiziksel olarak kişiler daha hareketli olması gerekmektedir. Hafatada en az 3 gün 45 dakika yürümeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Kilo Vermek

Dengeli ve sağlıklı bir şekilde diyet yapmak istiyorsanız dört besin grubuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu besinler et, süt, tahıl ve meyve-sebze gibi ürünler öğünlerinizde planlı bir şekilde tüketmelisiniz. Tek tip diyet yaptığınız zaman kişinin vücut sağlığı bozulmaktadır. Bunun sonucunda kişide sinirlilik, huzursuzluk ve depresyon gibi olumsuz etkiler görülmektedir. Bu nedenle öğünlerinizde mutlaka tüm besin gruplarını tüketmelisiniz. Hızlı bir şekilde kilo verirseniz su ve kas kütlesinden gitmektedir. Yavaş bir şekilde kilo verirseniz vücudun yağlarından gitmektedir.

Bitkisel Ürünler Zararlı Mı?

Zayıflamak için kullanılan bitkisel ürünler, piyasada neredeyse her yerde görebilirsiniz. Bu ürünler işe yaramaktadır. Fakat piyasada zararalı olanlarda mevcuttur. Bu nedenle bu ürünlere dikkat etmelisiniz. Bunun için ürünlerde sağlık bakanlığı onaylı ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Diyet yapanların çoğu çok az yemek yiyerek veya az kolarili yemekler tercih ederek zayıflamayı düşünürler. Bu düşünce yanlıştır. Eğer kişi az yemek yerse metabolizma yavaşlar. Daha sonra kişi normal düzenine geçtiği zaman metabolizma yavaşladığı için kiloları geri almaktadır. Ayrıca az besin tüketilerek yapılan diyetler yüzünden mineral ve vitamin eksikliği olmaktadır.

Kiloyu Koruma Yöntemi

İdeal kilonuza ulaştıktan sonra o kiloyu korumanız gerekmektedir. Kilonuzu korumak için öncellikle bir program yapmanız gerekmektedir. Diyet ilk önce haftalık daha sonra aylık olarak periyod bir şekilde program yapmanız gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Ece Vural Ece Vural Op. Dr. Ece Vural Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Sağlıklı Yaşam Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM