Diş Sağlığını Tehdit Eden Besinler Nelerdir?

Diş Sağlığını Tehdit Eden Besinler Nelerdir?


Nelerdir?

İnsan sağlığına etki eden en önemli aşamlardan birisi ağız sağlığından başlamaktadır. Sağlıklı bir yaşama sahip olmanın bir kapısı olarak gösterilen ağız ve dişler, belirli bir yaş grubuna kadar ihmal edilerek etkisinin görülene kadar önemsenmemektedir. Diş Sağlığını genel olarak kişilerin başına gelmedikçe dikkat edilmeyen, sancılı süreçlerin başına gelmesi ile dolgu, köprü, kanal tedavileri gibi yıllar süren tedaviler ile sorunlarla mücadele etmek durumunda kalabilirler.

Diş Sağlığını korumak için sorunların meydana gelmeden önce önlemler almak gerekmektedir. Hasarlı durumların meydana gelmesi durumda dişler eski sağlığına kavuşmaları oldukça geç ve zahmet isteyen bir durum haline gelmiştir. İnsanlar, genellikle koruma için yapmaları gereken adımları tam olarak kavrayamamaktadır. Bu işin temeli aslında günde 2 kere diş fırçalama ve düzenli aralıklarla hekim kontrolünün sağlanması yapılması gereken adımlar arasında yer almaktadır. Gün içerisinde tüketilen bazı yiyecekler masum olarak görülse de Diş Sağlığını olumsuz etkilerde bulunarak ağız sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmakta. Bu yazımızda bazı yiyecek ve besinlerin üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Buz

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte  birçok içecek içerisinde yer alan buz kalıpları sanıldığının aksine hiç de masum olmayan bir durum olarak gösterilmekte. Bir anda dişlerin soğuk bir nesne ile temas etmesi minelerin zarar görmesine neden olmaktadır.

Asitli İçeçekler

Özellikle genç nesil tarafından sürekli tüketilen asitli içecek ya da asit içerikli yiyecekler diş içerisinde bulunan minerallerin güçsüzleşmesine, çürüme olaylarının meydana gelmesine neden olmakta. Vücudun ihtiyacı olan su kaynağını bu tür içeceklerden ziyade su gibi temel kaynaktan alınması daha sağlıklı olmaktadır.

Çay ve Kahve

Çay ve Kahve günümüzde sağlıklı olarak gösterilen nadir içecekler arasında yer almaktadır. Yerinde bir tüketimin sağlanması durumunda vücuda birçok olumsuz etkisi bulunan çay ve kahve dozunun artırılması durumuda ağız ve diş sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmakta. Özellikle şekerli olarak tüketilen bu içecekler dişler üzerinde erken çürümelerin meydana gelmesine neden olmakta. İçeriğinde bulunan şeker oranının azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması çay ve kahve tüketiminin önünü geçmemektedir.

Yapışkan Yiyecekler

Özellikle çocuklar tarafından tercih edilen yapışkan tatlılar, yiyecekler tatları nedeni ile hoş gibi görünselerde sağlığa büyük oranda zararları olduğu tespit edilmiştir. İçeriğinde bulunan maddelerin diş üzerindeki yapışkan etkisi dişlerin erken yaşlarda çürümelerine neden olmaktadır.

 

Alkol

Alkol, sağlığa zararlı en büyük içecek türlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bilinç kaybı olmak üzere beyin üzerinde birçok olumsuz etkilerinin olması insanlara alternatif zararları hakkında bilgi edinmelerinin önüne geçmektedir. Sık tüketiminin ağız içerisinde kuruluk yaptığı gibi ağız suyunun bozulmasına neden olmaktadır. Bu durum diş sağlığının bozulmasına, erken yaşta diş döküntülerinin meydana gelmesine neden olduğu gibi diş etlerinin de zarar görmesine neden olmakta

YAZAR HAKKINDA

Tunahan Erol Esen Tunahan Erol Esen Op. Dr. Tunahan Erol Esen Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM