Diş Sağlığı Neden Önemli?

Diş Sağlığı Neden Önemli?


Neden Önemli?

Ağız sağlığı hayatımızın her alanına dokunur ancak çoğu kez ihmal edilir. Ağzınız vücudunuzun sağlığına açılan bir penceredir. Beslenme yetersizliği veya genel enfeksiyon belirtileri gösterebilir. Bu nedenle çok önemlidir ve bu sağlık hakkında daha dikkatli olunması gerekmektedir. Sistemik hastalıklar tüm vücudu etkileyen hastalıklar önce ağız lezyonları veya diğer ağız sorunları yüzünden ortaya çıkabilir. Sizlere diş sağlığı neden önemlidir bunları aktaracağız.

Sağlıklı Bir Yaşamdır

Ağzınızın sağlığı ile fiziksel sağlığınız arasında doğrudan bir ilişki vardır. Ağız sağlığınız zayıf olduğunda diyabet, inme, kalp problemleri ve erken doğan bebekler gibi diğer sağlık sorunları daha da kötüleşebilir. Bazı çalışmalar zayıf ağız sağlığını pankreas kanseri ile ilişkilendirmiştir. Sağlıklı ağız dişlerinizi ömür boyu tutmanıza yardımcı olur.

Dişlerinizi İyi Fırçalayın

Dişlerinizi günde iki kez flüorür diş macunu ile fırçalamanız, dişleriniz arasında diş ya da diğer diş dibi temizleyicilerle temizlemeniz, diş fırçanızın her üç dört ayda bir değiştirilmesine ve dengeli bir diyetle iyi bir ağız hijyeni uygulamanız mümkündür. Yemek arası aperatifleri sınırlandırmak da önemlidir. Diş hekiminiz oral hijyen rutinin bir parçası olarak bir antimikrobiyal ağız temizlemesi önerebilir.

Gülüşünüz İçin Dişlerinize Önem Verin

Gülüşünüzü sağlıklı tutmak için düzenli diş kontrolleri planlamayı unutmayınız. Sağlıklı bir ağzı olması sadece çekici dişlerin olması demek değildir. Uzmanlar, ağzınızın vücudunuzun sağlığına bir pencere olduğunu söylüyor; çünkü vücudunuzun belirli besin öğelerinden yoksun olup olmadığını ve enfeksiyon bulguları gösterebildiğini görebilirsiniz. Bazı hastalıklar ilk önce ağızda lezyon olduğunu gösterir. Buna ek olarak periodontal hastalık (diş eti hastalığı olarak da bilinir) kalp hastalığı diyabet, bakteriyel pnömoni ve inme ile ilişkilidir. Periodontal hastalığınız varsa sorunlarınız olduğu anlamına gelmez ancak aralarında bazı bağlantılar vardır.  Sağlıklı bir ağzı olması için başka bir sebep de orijinal dişlerinizin ana amacı olan yemeğe hizmet etmek için orada olduklarından emin olmaktır. Dişlerinize bakmazsanız acı verebilecek boşlukları alabilirsin. Boşluklar, dişin üst tabakasındaki yer alabilmektedir. Bu boşluk tedavi edilmezse sonunda dişinizi kaybedebilirsiniz. Düzenli diş hekimi kontrolleri, dişlerinizi ve genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

YAZAR HAKKINDA

Ece Vural Ece Vural Op. Dr. Ece Vural Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Sağlıklı Yaşam Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM