Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?

Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?


Depresif bir ruh halinde olmak, çaresiz hissetmenize neden olabilir; olmasın! Depresyonla başa çıkmak için terapi ve ilaçlar, çoğu zaman işe yarar. İlaç ve çeşitli tedavi seçenekleri olmadan da depresif bir ruh halinden kurtulmak mümkün. Yaşam biçiminiz, günlük aktiviteleriniz ve hatta düşünce şeklinizi değiştirerek, depresyonla başa çıkmak daha kolay olabilir. Daha iyi hissetmek için, bunu öncelikle kabul etmeli ve tedavinizde aktif olarak yer almalısınız. Pasif bir hasta olursanız, terapi yöntemleri ile depresyondan kurtulmanız zorlaşır. Depresyonla başa çıkmak istiyorsanız, önerilerimizi uygulamaya başlayabilirsiniz…

Bir Rutininiz Olsun

Eğer depresyondan çıkmak istiyorsanız, hayatınızda bir rutin oluşturmalısınız. Depresyon, düzenli bir yaşamı hayatınızdan uzaklaştırır, sabah ve akşam, günler birbirine karışır. Başlangıçta hafif bir program belirlemek, yolunuza devam etmenize yardımcı olabilir.

Hedefler Belirleyin

Depresyonda olan kişiler, hiç bir şeyi başaramadıklarını düşünürler. Bu, depresif ruh halinin neden olduğu bir durumdur. Depresyonla başa çıkmak istiyorsanız, küçük hedefler koymayı deneyebilirsiniz. Günlük yapılacak işler belirlemek bile buna yardımcı olur.

Egzersiz Yapın

Spor yapmak, size sadece fit bir vücut sağlamakla kalmaz, zihninizin de daha sağlıklı olmasını sağlar. Spor ayrıca, endorfin adı verilen ve iyi hissetmenizi sağlayan hormonun artmasını sağlar. Egzersiz, depresyonu olan kişilere, uzun vadede birçok yarar sağlar. Düzenli egzersiz yaparak, beynin pozitif yönünün güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin

Depresyonu geçiren mucizevi bir diyet yoktur. Yine de ne yediğinizi bilmek, iyidir. Depresyondayken, aşırı yeme ve zararlı yiyeceklere karşı eğiliminiz artabilir. Beyni olumlu etkileyen omega3 asitleri ve folik asit yönünden zengin gıdalar içeren bir beslenme programı, diyetle başa çıkmak için iyi bir yoldur.

Uykunuzu Alın

Az uyumak, depresyonun daha kötüye gitmesine neden olabilir. Hayatınızda bazı değişiklikler yaparak işe başlayabilirsiniz. Akşamları aynı saatlerde uyumayı alışkanlık haline getirin. Yatakta cep telefonunuzla oynamayın. Karanlık ve sessiz bir ortamda yatın. Bunlar, uyku kalitenizi, dolayısıyla da depresif ruh halinin olumlu etkilenmesini sağlar.

Daha Fazla Sorumluluk Alın

Depresyondaki insanların bir diğer ortak özelliği de evde ya da iş yerinde sorumluluk almaktan kaçınmalarıdır. Depresyonla başa çıkmak ve zihninizi iyileştirmek için daha fazla sorumluluk almalısınız. Eğer evde olduğunuz bir dönemdeyseniz, bir anda tam zamanlı bir işe girmek fazla olabilir. Onun yerine part time bir işte çalışabilir ya da yeni bir kursa yazılabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM