Çocukları Sıcak Havalardan Koruma Yöntemleri

Çocukları Sıcak Havalardan Koruma Yöntemleri


Konumuz dahilinde sizlere üzerine bilgilerle aydınlatacağız. Ülkemizde son 30 yılın en sıcak yazını yaşıyoruz ve bu duruma hitaben birçok kalp hastası, yüksek tansiyon ve farklı hastalıklarla boğuşan insanlar sıcak havalardan kötü yönde etkileniyor. Bu hastalıkların yanı sıra çocuklarında sıcaktan ciddi bir biçimde etkilendiğini söylemekte fayda var. Hayati organ niteliğini taşıyan kalp, aşırı sıcaklardan ötürü koroner hastalarında göğüs ağrısı ve benzeri rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir. Öte yandan üzerine rahatsızlık yaşayanlarda da düzey kısımda kasılmalar ve pompa görevinin tam olarak yapamaması sonucunda vahim durumlar meydana gelebilmekte.

ocukları-sıcak-havadan-koruma-yöntemleri Çocukları Sıcak Havalardan Koruma Yöntemleri

Vücut ne kadar serin yerde tutulursa kişi için o kadar iyi olmaktadır. Kalp yetmezliği ve çeşitli kalp hastalıklarına hitaben yukarıda verdiğimiz bilgiler dışında çocukların sağlığı da sıcak havalardan kötü yönde etkilenebilmektedir. Yetişkinlerin ter bezleri bebekler ve küçük çocuklardan daha fazla sayıda olduğundan ötürü sıcağa karşı dirençli olabilmektedirler. Fakat bu durum çocuklarda tam aksine olmak birlikte çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına sıcak havalarda çocuklara bol miktarda düzenli su içirilmeli, ince giyindirilmeli ve son olarak serin yerlerde tutulmalıdır. Konumuzun devamında sizlere sıcak havalarda çocukları nasıl koruruz gibi sorulara cevaplar sunacağız.

Çocukları Güneşten ve Sıcak Havalardan Nasıl Koruruz?

  • 6 ay veya daha alt tabaka yaşına sahip olan bebekler direkt olarak güneş ışınlarına karşı korunmalıdır. Melanin pegment denilen deri tabakası bu yaş ortalaması bebeklerde ince olmaktadır bu nedenle aşırı zarar görmektedirler.
  • 6 aydan daha büyük bebeklerde de direkt gelen güneş ışınlarından uzak tutulma durumu önceliklidir. Sıcak havalarda dışarı çıkan ebeveynler bebek arabasına ek olarak veya var ise güneşlik takarak bebeğini muhafaza edebilir.
  • Çocuklar için özel olarak firmalar tarafından üretilen güneş koruyucu faktörüne sahip güneş kremleri tercih edilerek bebeğinizi koruma altına alabilirsiniz. En az miktar olarak +30 faktör güneş kremleri tercih etmenizde fayda var. Ek bilgi olarak kremi fazla kullanmamanızda fayda olacaktır.
  • Güneşin en sıcak olduğu saatler olan 11 ila 14 saatleri arasında çocuklarınızı asla dışarı çıkarmayın.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM