Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?


Nelerdir?

, böbreklerin durması veya yavaşlaması ile bağlı olarak tuz, su ve diğer minerallerin dengesini bozmaktadır. Böbrekler yavaşladığı veya durduğu zaman atık sıvılar birikmeye başlar ve seviyesi yükselir. Bu yükselme sonucu ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. belirtileri yüksek maliyetli ve tehlikeli olmasında dolayı zor bir hastalıktır. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Bu sayede hem hayatınız hem de organlarınız kurtulabilir.

Böbrek Yetmezliğinin Çeşitleri

Böbrek yetmezliği çeşitleri nedenleri 5 ana kategoride incelenmektedir. Bunlar; Kronik Postrenal Böbrek Yetmezliği, Akut İçsel Böbrek Yetmezliği, Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği, Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği ve Kronik Postrenal Böbrek Yetmezliği olarak incelenmektedir.

Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği

Bu böbrek yetmezliğinde, böbreğe giden kan akışının azalmasıyla meydana gelir. Kan akışının az olmasından dolayı böbrek iyi bir şekilde filtreleyemez. Kan akışının düzeltilmesiyle bu tip böbrek yetmezliği tedavi edilmektedir.

Akut İçsel Böbrek Yetmezliği

Bu tip böbrek yetmezliğinde, direkt böbreği etkileyen travmalar sonucu olmaktadır. Böbreğe alınan darbeler, kazalar, böbreğe oksijen gidememesi ve aşırı kan kaybı gibi sonuçlarda bu tip hastalıklar meydana gelir.

Kronik Prerenal Böbrek Yetmezliği

Bu böbrek yetmezliği akut prerenal böbrek yetmezliği tedavi edilmediği zaman bir diğer aşamaya geçer. Kronik prerenal böbrek yetmezliğine dönüşen bu hastalıkta, böbrek fonksiyonunu kaybeder ve küçülmeye başlar.

Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği

Böbreklere alınan darbe, tedavi edilmeyen ve travmalar sonucu alınan enfeksiyonlar akut içsel böbrek yetmezliğini bu tip böbrek yetmezliğine dönüştürür.

Kronik Postrenal Böbrek Yetmezliği

İdrar yollarının tıkanması ve idrarın vücuttan atılmaması durumunda oluşan böbrek yetmezliğidir.

Böbrek Yetmezliği Sonrası ve Öncesi Alınacak Besinler

Bu tip böbrek yetmezliklerinde doğru besin çok önemlidir. Bu yüzden böbrek yetmezliği öncesi ve sonrasında besin almanıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Doktorunuzun size verdiği listeye göre hareket etmeniz gerekmektedir. Genellikle doktorlar böbrek yetmezliği yaşayan kişilere az potasyumlu ürünleri tüketilmesi gerektiğini açıklarlar. Bunlar; portakal, domates, ıspanak, muz ve patates gibi ürünleri tüketilmesi gerektiğini söylemekteler. Yüksek fosfor içeren kuruyemiş, süt ve fıstık gibi ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca vücuttaki sodyumu altında tutmaları için dondurulmuş, konserve ve fast food gıdaları tüketilmesi gerektiği önerilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Ece Vural Ece Vural Op. Dr. Ece Vural Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Sağlıklı Yaşam Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM