Beyaz Pirinç Mi? Esmer Pirinç Mi?

Beyaz Pirinç Mi? Esmer Pirinç Mi?


Kilo vermek isteyen birinin ilk yaptığı şey, ekmeği ve pilavı kesmek oluyor. Bu yöntem, genellikle de işe yarıyor. Peki ama Çinliler sürekli beyaz pirinç yerken nasıl böyle zayıf kalabiliyorlar? Bu durumda kilo aldıran hangisi? Beyaz pirinci kesip esmer pirinç ile pilav hazırlamak işe yarıyor mu? Yoksa kesmemiz gereken aslında pilav mı? Beyaz pirinçle dolu bir kaseye olan sevgi, Uzak Doğu mutfağı ile sınırlı değil.

Dünya üzerinde birçok farklı yerde, pirinç çok seviliyor ve tüketiliyor. Kahverengi pirinç kahverengidir ve beyaz pirinç beyaz. Peki, bu durumda esmer pirinç daha sağlıklı olabilir mi? Uzmanların büyük bir bölümü esmer pirinci destekliyor, tadı da o kadar güzel mi? Peki, esmer pirincin beyaz pirinçten bir farkı var mı? Beyaz pirinç ve esmer pirinç arasındaki farkı merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Esmer Pirinç Özellikleri

Kahverengi pirinç kepeklidir. Bu, tüm parçasının bozulmamış olduğu anlamına gelir. Bu, bir yandan da besin, vitamin ve lif açısından da hala zengin olduğunu gösterir. Esmer pirinç, antioksidan, lif ve B vitamini kaynağıdır. Çekirdeği, karbonhidratlar, protein ve bazı vitaminler yönünden zengindir. Bir su bardağı esmer pirinç; beyaz pirince göre iki kat fosfor içerir ve %88 oranında manganez içerdiği söylenir. Aynı zamanda beyaz pirince oranla iki kat demir, üç kat daha fazla B3 vitamini, dört kat daha fazla B1 vitamini ve on kat daha fazla B6 vitamini içerir. Bu vitamin ve mineraller, iyi kolesterolün ve enerjinin yükselmesini sağlar. Esmer pirinç ayrıca; 27.3 mg selenyum,  20.9 mg magnezyum ve 83.85 mg potasyum içerir.

Beyaz Pirinç Özellikleri

Beyaz pirincin geçtiği işlemlerde, kepek soyulması da yapılır. Ayrıca çekirdeğinin beyaz renge sahip olması için cilalama yapılır. Besin maddelerinin, proteinlerin ve antioksidanların çoğunun kaybolması; beyaz pirinci ‘sağlıksız bir seçenek’ yapar. Lezzetli bir yemek seçeneği sunsa da, esmer pirincin birçok faydasının yanında, beyaz pirinç sağlıklı bir alternatif değildir. Ayrıca glisemik indeksi yüksek bir besin olduğundan, kan şekerinde hızlı yükselmelere neden olabilir. Bir su bardağı beyaz pirinç; yaklaşık 0.5 mg manganez, 9.7 mcg selenyum, 8.7 mg magnezyum içerir. Bir kase beyaz pirincin kalorisi ortalama 200-210 kaloridir.

YAZAR HAKKINDA

Aynur Kalkan Aynur Kalkan Op. Dr. Aynur Kalkan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM