Besin Alerjisi Nedir?

Besin Alerjisi Nedir?


Bu konumuzda sizlere birçok kişi tarafından merak edilen ve ne gibi tedavi yöntemleri bulunur üzerine bilgiler sunacağız. Besin alerjisi, sadece tüketilen besinden kaynaklı olarak değil aynı zaman’da alerjiye sebep olan o besinin kokusu veya dokunulmasıyla da oluşan bir rahatsızlıktır. Alerjiyi genel olarak tanımlarsak; vücudun herhangi bir maddeye karşı duyduğu aşırı tepkimeden oluşan faktördür. Akabinde alerjik reaksiyonu meydana getiren antijen alerjen olarak ta adlandırılır. Besinlerin yanı sıra Alerji’ler aynı zamanda farklı maddelerden de oluşabilmektedir.

besin-alerjisi Besin Alerjisi Nedir?

Yetişkinlerde pek görülmeyen besin alerjisi, çocuklarda sıkça ve daha fazla görülen bir vaka olarak bilinmektedir. Önlemi alınmadığı takdirde ileri dereceye nüksederek çeşitli hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir. Dünya genelinde besin alerjisi pek görülmese de yetişkinlerde %1-2 oranında seyreden rakam, çocuklarda %8 ila 9 arasında bir değişiklik göstermektedir. Çocuk yaşlarda bireylerde daha sık görülmekte olan bu rahatsızlıkların %70’ine yakın sindirim sistemlerinde oluşmaktadır. Geri kalanı ise %5 civarında deri kısımlarında diğer bölümü de solumun sisteminde seyredilmektedir.

BESİN ALERJİSİ’NİN BULGULARI

Genellikle alerjik reaksiyon gösteren besinlerin tüketilmesiyle oluşmaktadır. Antikor dediğimiz vücutta salınan kimyasalların oluşumu ile ortaya çıkmakta olan kırmızı leke, kalp atışlarının hızlanması ve kaşıntıların başlamasıyla tetiklediği dolaylardan çıkmaktadır. Alerjen içeren besin ve tüketilen ürünler arasında et çeşitleri, sebzeler, çikolata, bal, baharat çeşitleri, baklagiller olmaktadır. Öte yandan süt ve yumurta, balık ve diğer kabuklu kabuksuz deniz ürünleri, fındık ve fıstıklar yer almaktadır. Bunların yanı sıra meyve sebzelerde de sık görülen alerjik durumlar rahatsız edici bulgular ortaya çıkarmaktadır.

Vücut Bölgesi’ndeki Alerjik Reaksiyonlar

Mide ve Deri Reaksiyonları; Karın bölgesinde oluşan çeşitli ağrılar, gaz, kramplar, kusma, ishal olma, mide bulantısı, hazımsızlık ve midenin belli bölgelerinde aşırı yanma reaksiyonları görülmektedir.

Deri Bölgesinde Oluşan Reaksiyonlar; Ağız ve dil bölgelerinde oluşan şişlikler, dudakların aşırı şişmesi, ürtiker, döküntü, yüz bölgesinde oluşan kızarıklıklar ve kırmızı lekeler, yanma ve kaşıntılar.

Akciğer, Kulak, Boğaz ve Burun’da Oluşan Reaksiyonlar; Dengesizlik ve baş dönmesi, burunda oluşan tıkanıklıklar, astım ve solunum sıkıntıları, nefes darlığı, burun kaşıntısı, sürekli hapşırma ve kulaklarda oluşan çınlamalar görünen reaksiyonlardır.

Kardiyovaküler Reaksiyonlar; Düzensiz nabız atışları, vücutta karıncalanma ve ellerde solgunluk, ateş, vücudun belirli bölgelerinde oluşan kızarıklıklar ve kalp çarpıntıları görülen reaksiyonlar arasında yer almaktadır.

 

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM