Bebeklerde Göbek Bağının Önemi

Bebeklerde Göbek Bağının Önemi


Bu konumuzda sizlere üzerine değineceğiz. Bebeklerde bulunan göbek bağı, bebekler daha anne karnındayken bulunan ve o bağ ile annesi sayesinde gerekli oksijeni ve besin maddelerini alarak beslenmektedir. Bebek doğana kadar anne karnındaki evreyi, göbek bağı aracılığıyla sağlamaktadır. Bebek anne karnındayken, bebeğin göbek bağında herhangi bir hasar oluşur veya kopma durumu gibi bir durum söz konusu olursa bebek anne karnında yaşamını yitirebilmektedir. Anne karnındaki bebeğin sağlığı, göbek bağı üzerine kurulu bir yaşam macerasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra bebek doğduktan sonra’da göbek bağı bebek sağlığı için önemli bir konudur. Bebek doğduktan sonra da hayati bir önem taşımakta olan bebeğin göbek bağına olabildiğince dikkatli ve temiz tutmanız gerekmektedir. Bebek doğduktan sonra düzgün bir şekilde pansuman yapılması ve diğer tüm temizlik işlemlerinin dikkatlice yapılması gerekmektedir.

bebeklerde-göbek-bağının-önemi Bebeklerde Göbek Bağının Önemi

Bebeklerde Göbek Bağı Düşene Kadar Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göbek Bağı Daima Temiz Tutulmalıdır: Yeni doğmuş bir bebeğin en hassas ve taze olan yeri göbek bağıdır. Bu yüzden bebekler enfeksiyon ve benzeri birçok hastalığı bu sayede kapmaktadır. Günde her bebek bezi değiştirdiğinizde bebeklerde göbek bağı temizliği şarttır.

Göbek Bağı Her Zaman Kuru Tutulmalıdır: Göbek bağının kuru kalması için hava ile temas etmesini sağlayın ve böylelikle bebeğiniz göbek bağı sürekli kuru kalacaktır.

Göbek Bağının Kendiliğinden Düşmesini Bekleyin: Bu madde göbek bağı konusunun en önemli alanı. Bebeğin göbek bağının düşmesinde asla müdahalede bulunmayın. Göbek bağının kendiliğinden düşmesini beklemelisiniz. Zamanı geldiğinde göbek bağı bebekten kendi ayrılıp kopacaktır. İlk kopma esnasında göbek alanında kanama meydana gelebilir ve korkulacak bir durum değildir. Dikkatlice temizleyerek kuru kalmasını sağlayın. Eğer sürekli bir kanama ve günlük olarak yaşanan bir durum söz konusu ise acilen anne ve bebek alanında uzman doktorlara göstermelisiniz.

Göbek Bağı Düşürmeyen Bebeklerin Banyosu Nasıl Olmalıdır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu durumdaki bebeklerin her gün banyo yapmasında bir sakınca yoktur. Fakat uzmanlar tarafından yeni doğan veya göbek bağı düşmemiş bebekler için en uygun banyo seansı haftada en az 2 veya 3 kez olmak üzere yapılmasını dile getirmektedir. Bebek banyosunda en önemli bölgeler olan göbek bağı, yüz, saçın bulunduğu deri alanı ve bez bölgesi oldukça dikkat edilmesi ve iyi bir şekilde temizlenmesi gerekilen noktalardır. Göbek bağını halen düşürmemiş bebeklere sadece duş aldırabilirsiniz veya çok yumuşak bir sünger ile bebeğinizin dikkatli olunacağı bölgeleri hafifçe ovalayabilirsiniz. Göbek bağı düştükten sonra ise küvet ve benzeri yerlerde rahatlıkça bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Göbek Bağında Oluşabilecek Problemler Nelerdir?

  • Göbek bağı bölgesinde sürekli kanama meydana gelmesi.
  • Göbek güdüğü kısmında şişlik veya kızarıklık meydana gelmesi.
  • Göbek bağı alanında dışarı doğru akan yeşil veya sarı renkte kötü kokulu sıvı gelmesi.

 

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM