Bebek Maması İle Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Maması İle Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler


İle Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne sütü ile beslenmenin bir sonraki evresi olarak gösterilen Bebek Maması ile beslenme annelerin ani olarak strese girmelerine neden olmaktadır. Nasıl ve ne şekilde hazırlık yapacağını bilemeyen anneler bazı zamanlarda farkında olmadan birçok sağlıksız durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bebeğinizin süt döneminin sona ermesi ile mama döneminin başlangıç evresinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vererek sağlıklı bir gelişimin nasıl olabileceğine değinmek istiyoruz.

Mamanın Isıtılması

Anneler, bebeklerinin mamalarını hazırlarken işlerine kolaylık getirebilmesi için sıklıkla mikro dalga ısıtıcıları tercih etmektedir. Mikro dalga fırınlar özellikle bebeklerin sağlıklarına risk getirebilecek bazı ışınlar salgılamaktadır. Bu nedenle seçiminiz ya da tercihiniz kesinlikle mikro dalgalar olmamalı. Ani bir ısı uygulaması özellikle süt içerisinde fark edemeyeceğiniz bir ısı dengesinin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin ağzı farkında olmadan yanabilecektir.

Mama Tarifleri

Bebek Maması tarifleri genellikle annelerin işlerini kolaylaştırabilmek için en uygun şekilde anlatılmaktadır. Mama hazırlığı yaparken rehberinizin bu tarifler olmalı ve kesinlikle tarifleri kendilerine göre yorumlayıp içeriğine farklı türden içerikler eklenmemelidir. Mama yaparken anneler mutlaka prosedürlere uygun bir şekilde hazırlık yapmaları gerektiğini belirtiyoruz.

Mama tariflerinde yer alan su ölçekleri oldukça önemlidir. Eğer mama içerisindeki su oranını kaçırır, fazla koyarsanız bebeğiniz yediği yiyecekten çok fazla besin elde edemeyecektir. Eğer su oranını az tutarsanız da bebeğinizin susuz kalmasına neden olabilirsiniz. Genellikle doktorlar sizlere hangi ölçek ile kullanacağınızı anlatmaktadır. Bebek Maması hazırlığı sırasında fayda sağlayacak diye herhangi bir ek madde, besin kaynağı koymamaya çalışınız.

Son zamanlarda birçok annenin bebek mamasını hazırlarken içeriğine maden suyu ilave etmektedir. Henüz belirli bir yaş grubu için fayda sağlayamayan bu su türü, bebeklerin böbreklerine büyük oranda tahribatlar meydana getirmektedir. Bu nedenle normal suyu kaynatarak arınmasını sağlayabilir, kullanabilirsiniz.

Mamaların Saklanması

Genellikle fazla yapılan mamalar biberonlar ile muhafaza edilmeye, saklanmaya çalışılmaktadır. Eğer temiz bir biberon ile mama saklaması yapıyorsanız tek gün için herhangi bir problem bulunmamaktadır. Bebeğinizin yarım bıraktığı biberonlar bakteriler nedeni ile belirli bir süreden sonra mikrop yuvası haline gelebilmektedir. Uzmanlar, en fazla 2 saat gibi bir bekletme süresinin uygun olduğunu dile getirmektedir.

Beslenme Şekli

Bebekte olsa ne zaman ne kadar yiyeceğini bilebilmektedir. Bu nedenle bebeğinizi Bebek Maması yemek istemiyor ya da doyduğunu belli ediyorsa kesinlikle üzerine gitmemeli, zorlanmamalıdır. En önemlisi ise bebekler bazı durumlarda kendi kendilerine yemek isterler. Bu duruma kesinlikle izin vermeyin. Biberonlar bebeklerin elinde bir ölüm makinesine dönüşebilmektedir.

Uyku Şekli

Bebekler karnının doyması ile beraber bir anda uyku pozisyonuna girebilmektedir. Bir anne olarak kesinlikle bebek biberonu ile uykuya dalınmasına izin vermeyin. Ağız içerisinde süt birikimine neden olan bu durum diş sağlığının erken yaşlarda kötülenmesine neden olabilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Tunahan Erol Esen Tunahan Erol Esen Op. Dr. Tunahan Erol Esen Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM