Amino Asit Nedir?

Amino Asit Nedir?


Bu konumuzda sizlere Amino ve ne gibi etkiler yaratır üzerine bilgiler sunacağız. Yaşam standartlarının iyi olmasında temel yapı taşı olarak bilinen amino asitler birçok farklı gıda türü üzerinden vücudumuza alınan besin kaynakları olmaktadır. Protein değerlerini ölçümleyerek bir araya gelen amino asitler, vücudumuzda doğal olarak bulunan yapı taşları olmaktadır. Vücudun tamamında bulunan bu yapı taşları vücut içerisinde yer alan hücreler içerisinde yer alan metobolik süreçleri oluşturan etkilerdir. Gün içerisinde tüketilen besinlerden amino asitler alınmaktadır. Tüketilen besinlerin içerisinde bulunan proteinlerin sindirilmesi neticesinde amino asitler oluşur. Alınan bu asitler sayesinde doku kendini yenileyerek ve aynı zaman’da büyümesi için gerekli enerjiyi alarak evresini tamamlamaya çalışır. Bunların yanı sıra vücutta oluşan diğer birçok fonksiyonun faaliyetleri içinde oldukça önemli olmaktadır.

amino-asit-hapları Amino Asit Nedir?

AMİNO ASİT ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İnsanlar arasında en çok tüketilen türü hap olarak temin edilenlerdir. Birçok farklı marka adı altında satılan bu haplar genelde büyük ve yutulması zor yapılara sahip olmaktadırlar. Satın alma işlemi öncesinden internet üzerinden iyi bir marka araştırması yapmalısınız. Bunun yanı sıra isteğinize göre uzman bir doktor tavsiyesi üzerine marka seçimi yaparak amino asit satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hap olarak satılan amino asitler genellikle ucuz fiyatlara sahip olmaktadırlar.

Diğer amino asit türleri arasından tercih edilen tür ise toz olanıdır. Bir bardak suya ilave edilerek tüketilen toz amino asitler birçok doktor ve daha öncesinde kullananlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Buna en büyük etken ise tadının oldukça kötü olması. Protein tozu kullanan biriyseniz bu konuda daha önce kullananlar hiç tavsiye etmiyor. Hem toz amino asit hem de protein tozunu karıştırarak içmeye niyetliyseniz bu midenizi olabildiğince yorabilir ve aynı zaman’da mide bulantılarına sebep olabilir. Toz ve hap dışında üçüncü tür olan sıvı amino asitler ise piyasada insanlar tarafından en çok tercih edilen tür olmaktadır. Oldukça yüksek değerlere sahip olan sıvı amino asit ürünlerinin en büyük özelliği ise kana hızlı bir şekilde karışmaları ve buna ek olarak direkt olarak kaslara etki etmesi üzerine olmaktadır. Bu nedenle tercihlerinizi daima sıvı amino asit markaları üzerine yoğunlaştırmanızda fayda var.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
amino asit asit nedir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM