Adet Geciktirici İlaçların Kullanımı ve Yan Etkileri

Adet Geciktirici İlaçların Kullanımı ve Yan Etkileri


ve Yan Etkileri

Kadınlar, sağlıklı bir yaşam sürmeleri durumunda her ay düzenli olarak adet kanamaları geçirmektedir. İstenmeyen zamanlara denk gelen adetler kadınların psikolojik olarak kötü hissetmelerine neden olmakta. Adet Geciktirici haplar ile belirli bir süre geciktirilen bu durum bazı ön yargıların oluşmasına neden olmaktadır. Genel olarak ilk kez bu tür haplardan kullanmak isteyen kişilerin akıllarına yan etkiler gelerek bir tereddüt durumunun oluşmasına neden olmaktadır.Yan etkilerinin kalıcı olmadığını, birkaç kez kullanmanın herhangi bir sağlık sorununa neden olmayacağını hatırlatmak istiyoruz. Rutin olarak düzenli bir şekilde kullanılması hormonsal bozuklukların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Adet Geciktirici İlaçları Kimler Kullanamaz?

Bir yıl içerisinde 2 kere bu tür haplardan kullanan kişilerin bir kez daha kullanmaları olumsuz sonuçların meydana gelmesine neden olmakta. Aynı zamanda karaciğerinde yağlanma, büyüme gibi sorunları olan kadınlar kesinlikle doktor kontrolü ile tüketmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bazı kadınlar işlerini garantiye almak için doğum kontrol hapı ile beraber kullanmaktadır. Oldukça sakıncalı olan bu durum çeşitli yan etkilerin meydana getireceğini hatırlatmak istiyoruz.

Adet Geciktirici Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bireysel olarak kullanılan Adet Geciktirici ilaçlar kadınlarda çeşitli yan etkilerin meydana gelmesine neden olmakta. Rahimde meydana gelen sorunlar ileride yandaş hastalıkların da görülme olasılığını artırmakta. Bu nedenle kesinlikle doktor kontrolü ile kullanılması, öncesinde rahim ultrasonu çekilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Kullanılacak ilaç türüne göre birkaç ay adet düzensizliği görülebilmektedir. Bu durum kadınlarda doğurganlık durumuna herhangi bir olumsuzluk katmamaktadır. Hamilelik şüphesi bulunan, meme kanserine yakalanan kadınların kesinlikle kullanmamaları gerektiğini de eklemek istiyoruz.

Nelerdir?

Bazı özel günlerde adet kanamaları ile uğraşmak istemeyen kadınlar için geliştirilmiş olan bu tür ilaçlar sadece doğru kullanım sonucunda etkilerini gösterebilmektedir. Bilinçli bir tüketimin sağlanması durumunda herhangi bir olumsuz durum, yan etkinin olmadığını belirterek etkilerinin birkaç ay sonrasında geçeceğini söyleyebiliriz. İlk kullanımda dahi ufak da olsa hormonsal değişimler meydana getireceğini hatırlatmak istiyoruz. Bugüne kadar herhangi bir şekilde kalıcı etki alan bir hastanın olmaması nedeni ile yasal olarak satışları devam etmektedir.

Düzensizlik Yapar mı?

Her kadının kendine özgü olan adet dönemi ilaçlar ile müdahale edilmesi durumunda çeşitli düzensizliklerin meydana gelmesine neden olabilmekte. İlaçların birkaç ay etkisinin sürdürmesi nedeni ile düzensizlikler ilaçların etkisine bağlı olarak sürmektedir. Doktor kontrolü ile düzensizliklerin ne zaman sona ereceği gibi bilgilere ulaşılabilmektedir.

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Yazımızın son bölümü olan kullanım öncelikle her kadın için uygun değildir. Yazımız içerisinde birçok kez dile getirdiğimiz doktor faktörü gerçekten büyük bir öneme sahiptir. Bu tür ilaçları kullanmak isteyen kişiler herhangi bir psikolojik ilaç kullanmamalı, meme kanseri gibi ciddi tedavi gerektiren bir rahatsızlığı sahip olmamalı. Rahim kontrolünün ardından doktor tavsiyesi ile kullanımlar tek seferlik de olsa başlayabileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Bu yazımızda sizlere Adet Geciktirici İlaçların Kullanımı ve Yan Etkileri hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

YAZAR HAKKINDA

Tunahan Erol Esen Tunahan Erol Esen Op. Dr. Tunahan Erol Esen Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM