Acıktırmayı Geciktiren 7 Besin Türü

Acıktırmayı Geciktiren 7 Besin Türü


Bu konumuzda sizlere diyet yapmak isteyenler için acıktırmayı geciktiren 7 besin türü ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz. Günlük yaşantımızda tükettiğimiz tuz ve şeker oranları kan şekerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu durum beraberinde acıkma hissini yaratarak kişinin sürekli tüketim yapma hissini ortaya çıkarmaktadır. Sabah kahvaltısı buna en büyük örnek olmakla beraber, kahvaltı esnasında doğru ve düzenli besinlerin tüketilmemesi halinde gün boyunca kişide bol kaloriye sahip yiyeceklerin tüketilmesinin önüne açmakta. Bu kapsamda sabah ve akşam arasında geçen zaman dilimindeki tüm öğünlerdeki tüketimler doğru ve yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Kan şekerinin düzenlenmesiyle birlikte acıktırmayı geciktiren besinler üzerine tüketim yapılması hem sağlıklı hem de az kalorili tüketim yapmaya yaramaktadır.

acıktırmayı-ne-engeller Acıktırmayı Geciktiren 7 Besin Türü

Çabuk Acıkmayı Geciktiren 7 Besin Türü

Yumurta: Sabah kahvaltılarında mutlaka tüketilmesi gerekilen yumurtanın haznesinde dolgun bir biçimde protein bulunmaktadır. Önemli bir besin kaynağı olan yumurtanın haşlanmış hali ile tüketilmesi diğer birçok besinlere göre daha uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır. Aynı zaman’da kan şekeri düzeyini de orantılı bir şekilde düzenlemektedir.

Peynir: Kalsiyum bakımından önemli bir besin türü olan süt ürünleri protein kapsamında da oldukça üstün bir katkı sağlamaktadır. Süt ürünleri arasında yer alan peynir, sabah kahvaltılarında tüketilmesi gerekilen önemli bir besin kaynağı olduğu gibi, uzun süre tokluk hissi yaratan bir yapıya sahip olmaktadır.

Çorba: Yemek öğünlerinden evvel tüketilen çorba çeşitleri tok tutma kapsamında oldukça önemli bir besin takviyesidir. Tok tutan çorba hem sağlıklı hem de daha az yemek yeme olanağını arttırmaktadır. Çorbaya ek olarak içerisinde yer alan et, baharat ve baklagiller çorbanın daha doyurucu bir kıvamda olmasını sağlayarak kişide açlığı geciktiren bir etken oluşturmaktadır.

Kuru Yemişler: İçerisinde doğal olarak şeker barındırmayan kuru yemiş çeşitleri hem doğal hem de sağlıklı besinler sınıfında yer almaktadır. Haznesinde yer alan doymuş  yağ oranları sayesinde tüketim yapan kişide uzun sürek tokluk olanağını sağlayarak çabuk acıkmasını engellemektedir.

Yulaf: Özünde barındırdığı lif oranının yanı sıra aynı zaman’da glisemik indeksi de oldukça düşük besinler sınıfında yer almaktadır. Özelliklede sabah kahvaltılarında süt veya yoğurt ile birlikte tüketilmesi gereken bir besin olan yulaf, gün boyu kişide tokluk olanağını sağlar.

YAZAR HAKKINDA

İbrahim İnan İbrahim İnan Op. Dr. İbrahim İnan Saglikalemi.com Tüm Kategoriler Hakkında Genel Sağlık Bilgileri Yazarı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM